Για την πρόκριση στο final-4 του κυπέλλου ο Φοίνικας

Λίγες μέρες μετά την ήττα για το πρωτάθλημα, ο Φοίνικας υποδέχεται ξανά τον Παναθηναϊκό (18:00, Live Streaming) με στόχο την πρόκριση στο final-4 του Κυπέλλου

0

Τετάρτη 5 Φεβρουαρίου

Δ. Βικέλας 18.00: Α.Ο. Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ – Παναθηναϊκός Α.Ο.

Λίγες ημέρες μετά την επικράτηση του Παναθηναϊκού στη Σύρο επί του Φοίνικα με 3-2 σετ για την 11η αγωνιστική της Volley League ανδρών, οι δύο ομάδες αναμετρούνται εκ νέου με τον νικητή να παίρνει το εισιτήριο για το φάιναλ-4 του κυπέλλου Ελλάδας ανδρών.

Η ομάδα μας θα παλέψει για την πρόκριση στο 2ο συνεχόμενο φάιναλ-4 και 6ο συνολικά στην ιστορία της, ενώ οι «πράσινοι» θέλουν να επιστρέψουν στα ημιτελικά του θεσμού μετά το 2018.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μυλωνάκης, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Συρίγος, Βρούτσης, Γραμματεία: Πιρπινιά.

«Ο αγώνας είναι τελικός για εμάς»

Για τον αυριανό (5/2, 18.00) νοκ-άουτ αγώνα Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό μίλησε ο κεντρικός του Φοίνικα Σύρου Onex Νίκος Χριστόφας:

«Ο αγώνας με τον Παναθηναϊκό σε αυτή τη φάση είναι σαν τελικός για μας. Στόχος μας είναι να είμαστε στις τελικές φάσεις του Κυπέλλου αλλά και του πρωταθλήματος. Προερχόμαστε από έναν εξαντλητικό αγώνα με τον Παναθηναϊκό που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Είναι μια ομάδα αρκετά ανταγωνιστική.

Η νίκη είναι μονόδρομος και θα κάνουμε ότι χρειαστεί για να συνεχίσουμε την πορεία μας. Σίγουρα, ότι η προημιτελική φάση του κυπέλλου είναι στην έδρα μας είναι πολύ σημαντικό. Η παρουσία του κόσμου στους αγώνες μας είναι καταπληκτική και πιστεύω ότι και την Τετάρτη θα είναι όλοι κοντά μας».