Δια περιπάτου ο Φοίνικας 3-0 τον ΟΦΗ (ΦΩΤΟ-ΒΙΝΤΕΟ)

Την πιο εύκολη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα πήρε ο Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ, που επικράτησε με 3-0 σετ του ΟΦΗ για την 15η αγωνιστική της Volleyleague.

Στο ντεμπούτο του Γιάννη Ορφανού στον πάγκο, η συριανή ομάδα ήταν εξαιρετική και επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση, καθώς πήρε και τα τρία σετ με πολύ μεγάλη διαφορά.

Οι παίκτες του Ορφανού κυριάρχησαν σε όλους τους στατιστικούς τομείς, ειδικά όμως στο μπλοκ ήταν εντυπωσιακοί (13 έναντι 3 των φιλοξενούμενων). Γκονζάλες και Στερν ήταν οι κορυφαίοι (από 14 πόντους), με τον προπονητή του πειρατικού να εκμεταλλεύεται τις μεγάλες διαφορές στο σκορ και να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που ήταν στην αποστολή.

Με αυτή τη νίκη ο Φοίνικας επέστρεψε στην 4η θέση της βαθμολογίας (29 βαθμοί) και θέλει νίκη του Ολυμπιακού στο αυριανό παιχνίδι με την Κηφισιά προκειμένου να παραμείνει σε αυτή. Από την άλλη ο ΟΦΗ παρέμεινε στην 8η θέση με 11 βαθμούς και το πιο πιθανό σενάριο είναι να παραμείνει σε αυτή και να παίξει πλέι-άουτ με την Ελπίδα Αμπελοκήπων έχοντας πλεονέκτημα έδρας.

Η εικόνα και των τριών σετ ήταν ίδια. Ο Φοίνικας έπαιρνε από την αρχή το προβάδισμα, ανέβαζε συνεχώς την διαφορά και μέχρι τα μέσα του σετ την έφτανε σε τέτοια επίπεδα που ήταν αδύνατον για τους Κρητικούς να επιστρέψουν στην διεκδίκησή τους.

Στο 1ο σετ ο Φοίνικας ξέφυγε 11-4, ο ΟΦΗ υστέρησε επιθετικά, ενώ στο 17-10 οι γηπεδούχοι έκαναν ένα ακόμα σερί με 5-0 εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 22-10.

Στο 2ο σετ το σερβίς του Στερν και οι επιθέσεις του Γκονζάλες έκαναν το σκορ 10-5. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 11-9 με τον Καραμπαλί και τον Ρουμελιωτάκη, αλλά ο Φοίνικας με καλό σερβίς και αποτελεσματικές άμυνες έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε 18-11. Μέχρι το τέλος κράτησε τη διαφορά και ο Κωστόπουλος έκλεισε το σετ 25-16.

Στο 3ο σετ μετά το 8-6 οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 5-0 και ανέβασε το σκορ στο 13-6. Οι επιθέσεις των Στοΐλοβιτς, Γκονζάλες δεν απαντήθηκαν ποτέ και με το μπλοκ του Κωστόπουλου έγινε το 22-10. Ο Κωστόπουλος έκλεισε και τον αγώνα με επίθεση.