Ο ΑΟ Ερμούπολης νικητής στο συριανό ντέρμπι με τον Άρη Σύρου

Ο ΑΟ Ερμούπολης επικράτησε με 65-60 του Άρη Σύρου, στο συριανό ντέρμπι του ανδρικού πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων

0

Την ήττα με σκορ 65-60 γνώρισε η ανδρική ομάδα του Άρη Σύρου, στο συριανό ντέρμπι με τον ΑΟ Ερμούπολης για το ανδρικό πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων.
Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου, παρουσία περισσότερων από 200 φιλάθλων των δύο ομάδων και συνεχίστηκε από το σημείο που είχε διακοπεί στις 14 Δεκεμβρίου (8:38 πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου με σκορ 5-0 για τον ΑΟ Ερμούπολης).
Οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και ξέφυγαν με 11-0, ωστόσο στην 2η περίοδο οι παίκτες του Αντώνη Βαρθαλίτη ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν ακόμα και να προηγηθούν, για να κλείσει τελικά το ημίχρονο με σκορ 36-33 υπέρ της Ερμούπολης.
Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Ανδρέα Μαύρου κατάφεραν και πάλι να πάνε την διαφορά σε διψήφιο νούμερο (54-44), ωστόσο στην 4η περίοδο ο Άρης ροκάνισε την διαφορά και με 2 τρίποντα του Παναγιώτου έφτασε σε απόσταση βολής λίγο πριν το φινάλε (62-60), αλλά ένα λάθος στην τελευταία επίθεση έδωσε την ευκαιρία στον ΑΟ Ερμούπολης να πάρει τη νίκη με 65-60.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 15-14 (36-33 ημ.), 18-11, 11-16 (65-60)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σαμοθράκης-Ρούσσος
ΑΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ (Μαύρος): Θεοδωράκης 4, Γατόπουλος 3, Τζώρτζης 6, Γαβιώτης, Καραμολέγκος 8, Αλιφραγκής Θ., Κρητικός 25, Αυφδητόπουλος, Ρούσσος 12, Αλιφραγκής Δ. 2, Λεμπέσης 5
ΑΡΗΣ ΣΥΡΟΥ (Βαρθαλίτης): Δάσκος 2, Βερούδης 9, Πολίτης, Σκιαδάς 2, Χαλκιόπουλος 4, Κατρατζής 5, Παναγιώτου 15, Ελ Μπαραγκέ, Δασκαλάκης, Κόικας 6, Αγαδάκος 17, Δούκας