Κέρδισε, αλλά άφησε ένα βαθμό στην Κρήτη ο Φοίνικας

Ο Φοίνικας Σύρου δυσκολεύτηκε πολύ από τον ΟΦΗ, αλλά τελικά επικράτησε με 3-2 σετ στην Κρήτη για την 6η αγωνιστική της Volley League

0

Επιστροφή στις νίκες στο πρωτάθλημα για την ομάδα του Φοίνικα που επικράτησε με 3-2 σετ του ΟΦΗ στην Κρήτη, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Volley League.

Το πειρατικό ζορίστηκε πολύ από τη νεοφώτιστη ομάδα της Κρήτης, που δείχνει ότι ήρθε στην Α1 για να μείνει, άφησε ένα βαθμό, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη και να ανέβει στην 4η της βαθμολογίας, εκμεταλλευόμενο την ήττα του Ηρακλή από τον Παμβοχαϊκό.

Ηγέτης των φιλοξενούμενων ήταν ο Στοΐλοβιτς, ο οποίος ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα (28 πόντοι), έχοντας εξαιρετική απόδοση σε όλους τους τομείς, ενώ σε καλή βραδιά ήταν και ο Μήλης. Για τους γηπεδούχους μεγάλο παιχνίδι έκανε ο κεντρικός Καραμπαλί με 17 πόντους, ενώ ακολούθησαν σε απόδοση οι Τσούλαφιτς και Ρουμελιωτάκης.

Οι παίκτες του Ράτκο Παβλίσεβιτς μπήκαν νωθρά στο παιχνίδι, έχασαν το πρώτο σετ και κινδύνεψαν σοβαρά να χάσουν και το δεύτερο. Στη συνέχεια βελτίωσαν την απόδοσή τους και προηγήθηκαν με 2-1 σετ, ωστόσο ο ΟΦΗ απάντησε στο τέταρτο ισοφαρίζοντας σε 2-2, με αποτέλεσμα να οδηγηθεί το ματς στο τάι-μπρέικ, εκεί όπου ο Φοίνικας ήταν απόλυτος κυρίαρχος.