Καθαρή νίκη για τον Φοίνικα απέναντι στην Ελπίδα Αμπελοκήπων

Ο Φοίνικας προβλημάτισε με την απόδοσή του, ωστόσο επιβλήθηκε με 3-0 σετ της αξιόμαχης Ελπίδας Αμπελοκήπων για την 7η αγωνιστική της Volley League

0

Νίκη με 3-0 σετ επί της Ελπίδας Αμπελοκήπων πήρε ο Φοίνικας στο εναρκτήριο παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής της Volley League.

Οι παίκτες του Ράτκο Παβλίσεβιτς προβλημάτισαν με την απόδοσή τους, κάνοντας πολλά λάθη, ωστόσο η μεγάλη διαφορά επιπέδου με την αξιόμαχη και νεανική ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν αυτή που απέτρεψε την… ζημιά.

Ο Παβλίσεβιτς άφησε στον πάγκο τον Στερν για προληπτικούς λόγους, λόγω κάποιων ενοχλήσεων που αισθάνθηκε τις τελευταίες μέρες, ενώ εκτός αποστολής ήταν ο νεοαποκτηθείς Πέπε Γκονζάλες που βρίσκεται δύο μέρες στη Σύρο (άλλωστε ένας από τους πέντε ξένους έπρεπε να μείνει εκτός αποστολής).

Από την άλλη η νεανική ομάδα του Σπύρου Γκολίτση, που αγωνίστηκε και πάλι χωρίς τον Αργεντινό πασαδόρο Ντιλέο, έπαιξε απελευθερωμένα και άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις, δείχνοντας ότι με ανάλογες εμφανίσεις μπορεί να κάνει ζημιές στο μέλλον.

Κορυφαίος για τον Φοίνικα ήταν ο Πορτογάλος κεντρικός Σβετιτσιάνιν, ενώ θετική εμφάνιση έκανε ο Κωστόπουλος που κάλυψε το κενό του Στερν. Από την Ελπίδα καλύτερος παίκτης ήραν ο διαγώνιος Χαριδήμου.

1ο σετ

Με δύο επιθέσεις του Μήλη ο Φοίνικας μπήκε μπροστά (2-0), ενώ το μπλοκ του Κωστόπουλου στον Χαριδήμο ανέβασε την διαφορά στους 4 (5-1). Οι παίκτες του Παβλίσεβιτς είχαν πατημένο το… γκάζι με τους φιλοξενούμενους να είναι ανήμποροι να αντιδράσουν, έτσι η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 8 (9-1) με άσσο του Στοΐλοβιτς.

Από κάποια λάθη των γηπεδούχων κυρίως οι παίκτες του Γκολίτση μείωσαν λίγο (11-6), ωστόσο γρήγορα η διαφορά ανέβηκε και πάλι (14-6). Κάπου εκεί οι παίκτες του Παβλίσεβιτς χαλάρωσαν, έκαναν κι άλλα λάθη, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Ελπίδα Αμπελοκήπων και μείωσε στους 4 (15-11).

Ο Παβλίσεβιτς πήρε τάιμ-άουτ, ωστόσο ακολούθησαν δύο συνεχόμενο μπλοκ του Ιλουόνι σε Λινάρδο και Στοΐλοβιτς, με αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει στους 2 (15-13) και ο Σέρβος τεχνικός να πάρει κι άλλο τάιμ-άουτ.

Ο Μπουτσούγιεβιτς πήρε έξυπνα το μπλοκ-άουτ σε μια φάση που έμοιαζε χαμένη (16-13), για να ακολουθήσει άστοχη επίθεση του Ιλουόνι για το 17-13. Με άσσο του Χαριδήμου η διαφορά πήγε και πάλι στους 2 (17-15), ενώ με κόντρα επίθεση του ίδιου οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν σε απόσταση βολής (20-19).

Με παράβαση των φιλοξενούμενων ο Φοίνικας πήγε στο +3 (23-20) και ο άσσος του Μήλη ουσιαστικά τέλειωσε το σετ (24-20), το οποίο ολοκληρώθηκε με άστοχο σερβίς της Ελπίδας.

2ο σετ

Η εικόνα των παικτών του Παβλίσεβιτς συνέχιζε να είναι προβληματική και στο 2ο σετ, κάτι το οποίο εκμεταλλεύονταν οι φιλότιμοι παίκτες του Σπύρου Γκολίτση (5-5). Μάλιστα, με άσσο του Επιτροπάκη και κόντρα επίθεση του Καρακόλια οι φιλοξενούμενοι πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα (6-8).

Ο Σβετιτσιάνιν στην κόντρα ισοφάρισε (9-9) και με τον ίδιο τρόπο ο Πορτογάλος κεντρικός έβαλε και πάλι μπροστά τον Φοίνικα (10-9). Ακολούθησε άσσος του Κωστόπουλου για το 11-9, ωστόσο τα… παιδαριώδη λάθη συνεχίζονταν με αποτέλεσμα η Ελπίδα να ισοφαρίσει (11-11).

Μετά από φάση διαρκείας, όπου ο Ιλουόνι έκανε τρία μπλοκ, άλλα στο τέλος έκανε παράβαση φιλέ, οι γηπεδούχοι πήγαν στο +3 (16-13). Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε για αρκετή ώρα, μέχρι που το μπλοκ του Σβετιτσιάνιν και ο άσσος του Κωστόπουλου την διπλασίασαν (23-17) και ουσιαστικά τελείωσαν το σετ, το οποίο ολοκληρώθηκε με άσσο του Πορτογάλου κεντρικού.

3ο σετ

Η Ελπίδα Αμπελοκήπων ξεκίνησε δυνατά το 3ο σετ (1-3), αλλά με άσσο του Στοΐλοβιτς το πειρατικό ισοφάρισε (3-3). Όχι για πολύ όμως, καθώς με νέα λάθη από πλευράς γηπεδούχων, οι παίκτες του Γκολίτση το εκμεταλλεύτηκαν άψογα και ξέφυγαν με 3 (3-6), αναγκάζοντας τον Παβλίσεβιτς να πάρει τάιμ-άουτ.

Με μπλοκ του εξαιρετικού Σβετιτσιάνιν στον Ιλουόνι ο Φοίνικας ισοφάρισε (7-7) και με τα καλά σερβίς του Κωστόπουλου πήρε το προβάδισμα (10-8). Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε στην μεγαλύτερη διάρκεια του σετ, μέχρι που με παράβαση του Σβετιτσιάνιν οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο (17-16) και με μπλοκ πάνω στον Στοΐλοβιτς ισοφάρισαν σε 19-19.

Ο Λινάρδος με μπλοκ πάνω στον Καπετανίδη έκανε το σκορ 21-19 και μετά από φάση διαρκείας ο Μπουτσούγιεβιτς διαμόρφωσε το 22-19. Ο Μήλης με κόντρα επίθεση έφερε τον Φοίνικα σε ματς-μπολ (24-20) και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με άστοχο σερβίς του Καπετανίδη.

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ

1ο σετ: 4-1, 8-1, 12-6, 15-8, 15-13, 20-17, 25-21

2ο σετ: 4-2, 6-8, 12-11, 16-13, 20-16, 25-18

3ο σετ: 3-4, 7-8, 12-9, 16-13, 20-19, 25-21

ΣΕΤ: 25-21, 25-18, 25-21

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Μπουτσούγιεβιτς 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Μήλης 15 (14/25 επ., 1 άσσος), Στοΐλοβιτς 11 (8/21 επ., 3 άσσους, 63% υπ.-21% αρ.), Κωστόπουλος 10 (6/14 επ., 4 άσσους, 47% υπ.-26% αρ.), Σβετιτσιάνιν 11 (7/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λινάρδος 7 (4/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καρασαββίδης (λ-58% υπ.-17% αρ.), Βελούδης (λ), Αδάμ

ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Γκολίτσης): Επιτροπάκης 1 (0/3 επ., 1 άσσος), Χαριδήμου 12 (10/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καπετανίδης 9 (9/19 επ., 37% υπ.-5% αρ.), Παπαδόπουλος 4 (2/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 46% υπ.-8% αρ.), Καρακόλιας 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Ιλουόνι 6 (2/8 επ., 4 μπλοκ), Αντωνίου (λ-44% υπ.-16% αρ.), Σταυρίδης (λ), Γαληρόπουλος 1 (1/3 επ.), Μανολάκης, Μάρτσης

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μουλά Λ.-Βουδούρης