“Σκούπισε” τον Παναθηναϊκό ο Φοίνικας με σούπερ Μήλη!

Με τον νεαρό διαγώνιο να κάνει... παπάδες και ηγέτη τον Στερν, ο Φοίνικας πέρασε με 3-0 σετ από την έδρα του Παναθηναϊκού!

0

Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε!

Ένας εξαιρετικός Φοίνικας μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο το ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής, επικρατώντας με 3-0 σετ του Παναθηναϊκού στο κλειστό του Αμαρουσίου.

Έξι χρόνια είχαν να κερδίσουν οι συριανοί στην έδρα του τριφυλλιού και το έκαναν με τον πλέον εμφατικό τρόπο! Κυριαρχώντας σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δείχνοντας αντοχή και ψυχραιμία στα τελειώματα των σετ όπου οι γηπεδούχοι πίεζαν, οι παίκτες του Ράτκο Παβλίσεβιτς πήραν μία καθαρή και δίκαιη νίκη, κάνοντας το 2 στα 2 στην φετινή Volley League, χωρίς μάλιστα να έχουν χάσει ούτε σετ.

Με τον νεαρό διαγώνιο Νίκο Μήλη να κάνει… παπάδες, τον ακραίο Ζίγκα Στερν να αποδεικνύει γιατί θεωρείται ο ηγέτης αυτής της ομάδας και κανέναν από τους υπόλοιπους παίκτες να υστερεί, το πειρατικό πήρε μία πολύτιμη νίκη, εννιά μέρες πριν οι δύο ομάδες ανταμώσουν ξανά στο ίδιο γήπεδο για τα ημιτελικά του Λιγκ Καπ “Νίκος Σαμαράς”.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι συριανοί είχαν άριστο σερβίς και σταθερή υποδοχή. Στόχευσαν το σερβίς τους πάνω σε Ράπτη, Ανδρεόπουλο, ενώ με το σερβίς του Μήλη αλλά και τις αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις έκαναν τη διαφορά και πήραν την πολύτιμη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός πάντως ήταν αυτός που μπήκε δυνατά και με το σερβίς του Στάροβιτς ξέφυγε 9-5. Οι συριανοί ισορρόπησαν, μείωσαν σε 12-10 με τον Στερν και με το σερβίς του Μήλη έκαναν συνολικό σερί 3-0 προσπερνώντας 13-12. Ακολούθησαν μάχες πόντο πόντο και στο 19-19 ήταν η σειρά του Στερν να χαλάσει την υποδοχή του Παναθηναϊκού. Ο Στοΐλοβιτς και ο Σβετιτσιάνιν πήραν δύσκολες κόντρα επιθέσεις και μαζί προβάδισμα 22-19. Η διαφορά διατηρήθηκε και ο Στερν έκανε το 25-22.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει πάλι 11-8 και 14-12 αλλά ο Φοίνικας με σερί 3-0 προσπέρασε 15-14. Πάλι είχαμε ράλι πόντο πόντο ενώ επιστρατεύτηκε και ο Πανταλέων στη θέση του Πελεκούδα που με ατομικό μπλοκ ισοφάρισε 23-23. Τελικά ο Φοίνικας με δύο επιθέσεις του Στοΐλοβιτς έκανε 25-23 και το 2-0 σετ.

Έχοντας το προβάδισμα αλλά και τη δυναμική σε σερβίς και επίθεση το «πειρατικό» μπήκε πολύ δυνατά στο 3ο σετ και πήρε προβάδισμα 8-3. το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος κατακτώντας τη νίκη. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε πάντως να ισοφαρίσει 21-21 επιχειρώντας την ύστατη προσπάθεια ανατροπής αλλά ο Μήλης κάνοντας το παιχνίδι της καριέρας του πήρε τους καθοριστικούς πόντους για το 25-22 και το 3-0 σετ.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού A.O. προήλθαν: 3 άσσοι, 28 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 4 άσσοι, 47 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων.

ΣΕΤ: 22-25, 23-25, 22-25

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 2 (2 μπλοκ), Στάροβιτς 17 (14/26 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ, 69% υπ.-38% αρ.), Ράπτης 7 (5/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ.-17% αρ.), Ρανγκέλ 7 (3/12 επ., 4 μπλοκ), Πελεκούδας 2 (2/4 επ.), Ζήσης (λ-67% υπ.-27% αρ.), Πανταλέων 4 (4 μπλοκ), Μούχλιας 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ.-14% αρ.)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Μπουτσούγιεβιτς 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Μήλης 19 (17/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στερν 12 (9/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 80% υπ.-53% αρ.), Στοΐλοβιτς 12 (11/27 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ.-40% αρ.), Λινάρδος 4 (2/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσβετιτσιάνιν 8 (8/11 επ.), Βελούδης (λ-61% υπ.-26% αρ.)), Καρασαββίδης (λ), Χριστόφας

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαδογούλας-Κουτσούλας