Πολλά υποσχόμενος Φοίνικας, 3-2 τον Ολυμπιακό!

Υποσχέσεις για μία πολύ... ενδιαφέρουσα σεζόν έδωσε ο Φοίνικας, που επικράτησε με 3-2 σετ του Ολυμπιακού στο πρώτο μεταξύ τους φιλικό!

0

Υποσχέσεις για μία αν μη τι άλλο… ενδιαφέρουσα σεζόν άφησε ο Φοίνικας στο πρώτο φιλικό με τον Ολυμπιακό!

Το πειρατικό επικράτησε με 3-2 σετ των ερυθρόλευκων στο πρώτο από τα δύο φιλικά που στη Σύρο (αύριο στις 18:30), δείχνοντας πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο και αρκετά μεγάλο βαθμό ετοιμότητας!

Το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το παιχνίδι χωρίς κάποια βασικά στελέχη (Τερβαπόρτι, Φίνγκερ και Χουσάι ήταν στον πάγκο) δεν μειώνει καθόλου τη νίκη των συριανών.

Ο Στερν από την πρώτη του εμφάνιση με τον Φοίνικα έδειξε ότι θα είναι το πρώτο… βιολί με πολύπλευρη προσφορά (επίθεση, υποδοχή και σέρβις), εξαιρετικός και πάλι ο Στοΐλοβιτς, πολύ καλός ο Μήλης που δικαιώνει διοίκηση και προπονητή που του εμπιστεύτηκαν τη θέση του βασικού διαγώνιου, ο Βελούδης δεν άφηνε… μπάλα σε υποδοχή και άμυνα, ενώ γενικά δεν υπήρξε κάποιος που να υστέρησε.

1ο σετ

Ο Μουνιόθ ξεκίνησε το παιχνίδι αφήνοντας στο πάγκο αρκετούς βασικούς, σε αντίθεση με τον Παβλίσεβιτς που παρέταξε την “καλή” επτάδα. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν αρκετά καλά το παιχνίδι, ειδικά στο μπλοκ, ενώ σε συνδυασμό και με κάποιες άστοχες επιθέσεις των ερυθρόλευκων πήραν προβάδισμα (8-5).

Τα καλά σερβίς του Τσβετίτσιανιν ανέβασαν ψηλά την διαφορά (11-5), αναγκάζοντας τον Μουνιόθ να πάρει τάιμ-άουτ, το οποίο όμως δεν είχε αποτέλεσμα, καθώς οι παίκτες του Παβλίσεβιτς δεν ξεκολλούσαν το πόδι από το γκάζι και με άσο του Στοΐλοβιτς πήγαν στο +9 (16-7), αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους σε νέο τάιμ-άουτ.

Το γεγονός ότι το σετ κρίθηκε γρήγορα, επέτρεψε στις δύο ομάδες να παίξουν πιο ελεύθερα, με αποτέλεσμα να βγουν κάποιες ωραίες φάσεις με εντυπωσιακές άμυνες.

2ο σετ

Με τις ίδιες συνθέσεις ξεκίνησαν το 2ο σετ οι δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό αυτή τη φορά να είναι πιο συγκεντρωμένος στο ξεκίνημα και με μπλοκ του Πετρέα στον Στοΐλοβιτς να πηγαίνει στο +4 (2-6).

Αυτή τη φορά οι ρόλοι άλλαξαν, με τους Πειραιώτες να είναι οι απόλυτοι κυρίαρχοι και να χτίζουν γρήγορα μεγάλη διαφορά (5-13). Οι παίκτες του Παβλίσεβιτς όμως δεν παράτησαν το σετ και σιγά σιγά έριξαν την διαφορά στο μισό (14-18).

Με μπλοκ πάνω στον Μήλη η διαφορά πήγε στους 6 (14-20), κρίνοντας ουσιαστικά το σετ υπέρ του Ολυμπιακού που έφτασε έτσι στην ισοφάριση.

3ο σετ

Με τον Λινάρδο αντί του Χριστόφα στο κέντρο ξεκίνησε το 3ο σετ ο Παβλίσεβιτς, ενώ ο Μιουνόθ διατήρησε και πάλι την ίδια σύνθεση. Οι Συριανοί μπήκαν δυνατά στο σετ (4-2), αλλά με όπλο το μπλοκ ο Ολυμπιακός προσπέρασε (6-7).

Αναμφίβολα το 3ο σετ ήταν το πιο ωραίο και ποιοτικό, όχι μόνο γιατί οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, αλλά γιατί το θέαμα που πρόσφεραν ήταν υψηλού επιπέδου και έμοιαζε περισσότερο με επίσημο παιχνίδι.

Με τον Ζίγκα Στερν να δείχνει μέρος των πολύ μεγάλων δυνατοτήτων του, ο Φοίνικας μπήκε μπροστά στο σκορ (16-14 από 13-14 με επίθεση και δύο άσσους του Σλοβένου). Το τάιμ-άουτ δεν επηρέασε τον διεθνή Σλοβένο ακραίο που πήρε τρίτο σερί άσσο (17-14).

Το πειρατικό είχε πλέον πάρει τα ηνία του σετ και με άστοχη επίθεση του Κουμεντάκη πήγε στο +4 (20-16), ενώ με τους δύο ακραίους (Στερν, Στοΐλοβιτς) σε μεγάλα… κέφια, καθάρισε το σετ (22-16), διαλύοντας τον Ολυμπιακό που έδειχνε ανήμπορος να αντιδράσει!

4ο σετ

Βλέποντας ότι η ομάδα του δεν αποδίδει τα αναμενόμενα, ο Ισπανός τεχνικός του Ολυμπιακού επιστράτευσε τα δύο… βαριά όπλα που είχε κρατήσει στον πάγκο, τον διαγώνιο Φίνγκερ και τον ακραίο Χουσάι (είχαν μπει για πολύ λίγο στα προηγούμενα σετ).

Τα καλά σερβίς του Πετρέα έδωσαν μικρό προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (5-7), το οποίο διατηρούσαν μέχρι που ο Λινάρδος εκμεταλλεύτηκε κακή υποδοχή και ισοφάρισε σε 12-12. Ένας ακόμη άσσος, αυτή τη φορά του Στοΐλοβιτς, έβαλε σε θέση οδηγού το πειρατικό (14-13), ενώ το εντυπωσιακό μπλοκ του Λινάρδου στον Χουσάι έκανε το 15-13.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με ωραίο μπλοκ του Ανδρεάδη στον Στερν ανέκτησαν το προβάδισμα (15-16). Το σετ εξελίχθηκε στο πλέον αμφίρροπο του παιχνιδιού, με τον Ολυμπιακό να έχει ένα μικρό προβάδισμα, αλλά με άσσο του Τσβετίτσιανιν ο Φοίνικας ισοφάρισε (21-21).

Με πολύ δύσκολη επίθεση του Στοΐλοβιτς το πειρατικό προηγήθηκε 23-22, αλλά με άστοχη επίθεση του ίδιου οι φιλοξενούμενοι πήγαν σε σετ-μπολ (23-24). Οι δύο ομάδες έπαιρναν τις αλλαγές τους, μέχρι που ο Κουμεντάκης με κόντρα επίθεση (μετά από φάση διαρκείας) τέλειωσε το σετ και έστειλε το ματς στο τάι-μπρέικ.

5ο σετ

Με άσσο του Λινάρδου ο Φοίνικας προηγήθηκε 3-1, αλλά με κόντρα επίθεση Κουμεντάκη ο Ολυμπιακός ισοφάρισε άμεσα (3-3). Με άσσο του Στερν το πειρατικό πήγε και πάλι στο +2 (6-4), ενώ μετά το τάιμ-άουτ ο Σλοβένος έβγαλε νέο άσσο για το 7-4!

Με άστοχη επίθεση του Λινάρδου οι ερυθρόλευκοι μείωσαν στον πόντο (8-7), αλλά ο κεντρικός των συριανών πήρε το αίμα του πίσω και με εντυπωσιακό μπλοκ στον Φίνγκερ έδωσε και πάλι προβάδισμα τριών πόντων (11-8).

Με άστοχο σερβίς του Φίνγκερ ο Φοίνικας πήγε σε ματς-μπολ (14-11) και ο Μήλης με άσσο τέλειωσε το παιχνίδι μέσα σε αποθέωση!

ΣΕΤ: 25-19, 19-25, 25-19, 26-28, 15-11