Η Άνω Μερά στην Γ’ Εθνική!

1

Τρελή πολιτεία θυμίζει η Μύκονος που από σήμερα πανηγυρίζει με την ομάδα της Άνω Μέρας τον τίτλο του πρωταθλήματός  της ΕΠΣΚ και την άνοδο στην Γ’ Εθνική.

Του Μάνου Χρυσού

Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στην διαδικασία των πέναλτι, η ομάδα της Μυκόνου, πήρε τον πολύτιμο τίτλο παίζοντας πολύ καλύτερα από τον Πανναξιακό αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε στο 90λέπτο, δεχόμενη την ισοφάριση στις καθυστερήσεις.

Η ομάδα της Μυκόνου προηγήθηκε πολύ νωρίς, μόλις στο 6΄, με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Σαραούδας.

Στο13’ ο Κέμπε σούταρε από καλή θέση, αλλά ο Τσαϊλάκης απόκρουσε  δύσκολα σε κόρνερ, ενώ στο 20’ ο επιθετικός της Μυκονιάτικης ομάδας,χάνει νέα ευκαιρία σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι του Πανναξιακού.

Στο 30’ ήρθε η σειρά του Πανναξιακού να χάσει ευκαιρία με σουτ του Πιτταρά να σταματάει στον Τζάβρα και να παραμένει το 1-0 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου..

Με το ξεκίνημα της επανάληψης , ο Πανναξιακός χάνει σπουδαία ευκαιρία -51′- με τον  Βαθρακοκοίλης να βγαίνει τετ α τετ αλλά να πλασάρει άουτ, ενώ στο 53’ ο Δημητρανόπουλος είδε τον Τσαιλάκη να στέλνει την μπάλα σε κόρνερ σε σούτ που επιχείρησε ενώ το ίδιο έκανε στο 74’ σε σουτ του Κέμπε, που στο 75’ χάνει νέο τετ α τετ στέλνοντας την μπάλα άουτ.Το κρεσέντο των χαμένων ευκαιριών για την Άνω Μερά συνεχίστηκε στο 77’ και στο 79΄ με πρωταγωνιστή αυτή την φορά τον Αμπούλ Ραζάκ.

Έτσι όταν χάνεις ευκαιρίες τελικά δέχεσαι εσύ το γκολ και έτσι έγινε στις καθυστερήσεις για τον Πανναξιακό με πέναλτι που κέρδισε ο Χαμηλοθώρης και εκτέλεσε εύστοχα ο Κωστόπουλος, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση όπου δεν είχαμε γκολ για να πάμε στα πέναλτι.