Εδώ είναι Σύρος, σπάνε τα αήττητα!

Με μια ανεπανάληπτη ανατροπή ο Φοίνικας κέρδισε 3-2 σετ τον Ολυμπιακό και έβαλε τέλος στο αήττητο σερί 44 αγώνων των ερυθρολεύκων στη Volley League!

0

Μαγικό βράδυ για τον Φοίνικα Σύρου!

Το πειρατικό έκανε μία ιστορική ανατροπή απέναντι στον Ολυμπιακό (3-2 από 0-2 σετ) και όχι απλά πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη, αλλά έβαλε τέλος στο αηττήτο σερί 44 αγώνων που μετρούσαν οι ερυθρόλευκοι την τελευταία διετία στην Volleyleague!

Με… μπροστάρη τον Καϊσλασάλο, εξαιρετικούς τους Εβάντρο, Λέσκοφ, Βουλκίδη και κανέναν που να υστέρησε, οι παίκτες του Παβλίσεβιτς πίστεψαν σε ένα… θαύμα όταν το ματς βρέθηκε στο 0-2.

Ακόμα και στα δύο χαμένα σετ όμως, οι Συριανοί είχαν δείξει ότι πιστεύουν στη νίκη, καθώς τα έχασαν στις λεπτομέρειες.

1ο σετ

Με μπλοκ του Πετρέα στον Φίλιο το σκορ έγινε 0-2, αλλά με άσσο του Βραζιλιάνου κεντρικού ο Φοίνικας ισοφάρισε (2-2). Το τριπλό μπλοκ των γηπεδούχων σταμάτησε τον Κουμεντάκη και με εντυπωσιακό μπλοκ του Εβάντρο στον Ζουπάνη οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο πόντων (6-4).

Ένα ακόμη μπλοκ στο παιχνίδι (Κουμεντάκης σε Καϊσλασάλο) έκανε το σκορ 7-7, αλλά νέο μπλοκ από τον Φίλιο στον Αλεξίεφ έφερε ξανά το πειρατικό στο +2 (9-7). Με τον συνηθισμένο τρόπο (μπλοκ) ο Βουλκίδης δεν επέτρεψε στον Ζουπάνη να ισοφαρίσει στην κόντρα (13-11).

Με ακόμη ένα μπλοκ (Εβάντρο στον Ζουπάνη) η ομάδα του Παβλίσεβιτς πήγε για πρώτη φορά στο +3 (16-13), αλλά ο Κουμεντάκης στην κόντρα μείωσε στον πόντο (16-15). Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στην ισοφάριση με μπλοκ του Πετρέα στον Καϊσλασάλο (18-18), ενώ με παράβαση φιλέ που χρεώθηκε ο Παπαδόπουλος μπήκαν μπροστά στο σκορ (19-20).

Μετά από φάση διαρκείας ο Λέσκοφ δεν μπόρεσε να πάρει το μπλοκ άουτ στη μονομαχία με τον Σμαραγδή πάνω στον φιλέ (19-21). Ο Φοίνικας δεν το παράτησε και μετά από επίθεση του Αλεξίεφ στον φιλέ ισοφάρισε 23-23.

Ο Σμαραγδής έφερε τον Ολυμπιακό σε σετ-μπολ (23-24), αλλά ο Εβάντρο τέλειωσε δύσκολη επίθεση μετά από κακή υποδοχή και κράτησε πάλι ζωντανό το πειρατικό (24-24). Ο Εβάντρο αστόχησε στο σερβίς (24-25) και μετά από φάση διαρκείας ο Ζουπάνης με επίθεση τέλειωσε το σετ.

2ο σετ

Με άσσο του Αλεξίεφ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 1-3, αλλά με μπλοκ του Καϊσλασάλο στον Κουμεντάκη ο Φοίνικας ισοφάρισε 3-3. Η κάκιστη διαιτησία του Θεμελή είχε προκαλέσει εκνευρισμό και στις δύο ομάδες, με το πειρατικό ωστόσο να είναι αυτό που είχε πλέον το οριακό προβάδισμα.

Η κακή υποδοχή των γηπεδούχων έδωσε την ευκαιρία στον Ζουπάνη να ανακτήσει το προβάδισμα για τους Πειραιώτες (8-9), ενώ με νέα κόντρα επίθεση του Έλληνα διαγώνιου η διαφορά πήγε στους 2 (9-11).

Η ποιότητα του παιχνιδιού είχε πέσει κατακόρυφα, ωστόσο το πειρατικό κατάφερε να ισοφαρίσει 16-16 με μπλοκ του Φίλιο στον κακό και βαρύ Αλεξίεφ. Ο Μουνιόθ έριξε στο παιχνίδι Στιβαχτή, Σμιτ και Ράουβερντινκ με τον Ολλανδό να παίρνει πόντο απευθείας με την υποδοχή (17-18) και τον Σμιτ στην κόντρα να κάνει το 17-19.

Με μπλοκ του Σμαραγδή στον Εβάντρο ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 3 (17-20). Με κακή υποδοχή του Κουμεντάκη και άστοχη επίθεση από τον ίδιο η διαφορά έπεσε στο ελάχιστο (20-21) και στην επόμενη φάση μετά από εξαιρετική άμυνα του Βουλκίδη ο Καϊσλασάλο ισοφάρισε (21-21).

Ακολούθησε φάση διαρκείας με τον Κουμεντάκη να παίρνει το μπλοκ-άουτ και να δίνει ανάσα στους ερυθρόλευκους (21-22). Οι παίκτες του Παβλίσεβιτς όμως ισοφάρισαν και πάλι και με νέα κόντρα επίθεση του Φιλανδού διαγώνιου πήραν προβάδισμα (23-22).

Με λάθος του Καϊσλασάλο (επίθεση στο φιλέ) ο Ολυμπιακός έφτασε πρώτος σε σετ-μπολ (23-24), ο Εβάντρο ισοφάρισε, αλλά ο Ζουπάνης (που είχε τελειώσει το πρώτο σετ με επίθεση) πήρε άσσο και έδωσε και αυτό το σετ στην ομάδα του…

3ο σετ

Πόντο πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του 3ου σετ, μέχρι που ο Λέσκοφ δυσκόλεψε την υποδοχή των φιλοξενούμενων και ο Καϊσλασάλο στην κόντρα έκανε το 7-5. Ο Αλεξίεφ με κόντρα επίθεση ισοφάρισε 9-9 και το μπλοκ του Ζουπάνη στον Παπαδόπουλο έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό (9-10).

Οι Συριανοί βρήκαν τρόπο και με έξυπνο χτύπημα του Λέσκοφ (πήρε μπλοκ άουτ) ανέκτησαν το προβάδισμα (12-11), ωστόσο ο Ζουπάνης με άσσο-φωτοβολίδα έκανε το 12-13. Η απάντηση ήρθε από το σερβίς του Εβάντρο (16-15), ωστόσο νέο μπλοκ του Ζουπάνη στον Παπαδόπουλο έφερε άλλη μία ανατροπή στο σκορ (16-17).

Ο εξαιρετικός Σμαραγδής μπλόκαρε τον Καϊσλασάλο για να δώσει αέρα δύο πόντων στους ερυθρόλευκους (16-18). Οι παίκτες του Μουνιόθ, με δυσκολία μεν, αλλά διατηρούσαν την διαφορά των δύο πόντων, μέχρι που ο Βουλκίδης με άσσο ισοφάρισε 21-21.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού ξανάριξε στο ματς Στιβαχτή, Σμιτ και Ράουβερντινκ, αλλά ο Εβάντρο με έναν ακόμη άσσο έφερε το πειρατικό σε σετ-μπολ (24-23). Το δεύτερο σετ-μπολ για τον Φοίνικα ήταν και το… τελευταίο, καθώς ο Βουλκίδης σταμάτησε με μπλοκ τον Κουμεντάκη μέσα σε αποθέωση!

4ο σετ

Οι παίκτες του Παβλίσεβιτς, συνεπικουρούμενοι και από την κερκίδα, μπήκαν με ενθουσιασμό στο 4ο σετ και με κάποιες εντυπωσιακές άμυνες κατάφεραν να έχουν οριακό προβάδισμα (4-3). Ο Εβάντρο σταμάτησε εντυπωσιακά το πλασέ του Ζουπάνη για να δώσει προβάδισμα δύο πόντων (8-6).

Για αρκετή ώρα το μόνο που βλέπαμε ήταν χαμένα σερβίς εκατέρωθεν, μέχρι που ο Εβάντρο εκμεταλλεύτηκε την άμυνα του Βελούδη και στην κόντρα έκανε το σκορ 12-9. Το γήπεδο είχε πάρει “φωτιά” και ο Βουλκίδης μέσα σε αποθέωση ανέβασε την διαφορά στους 4 (15-11).

Το καλό σερβίς του Πετρέα χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα ο Καϊσλασάλο να μην τελειώσει την επίθεση (15-13), αλλά η κακή υποδοχή του Αλεξίεφ έδωσε την ευκαιρία στον Βουλκίδη να φέρει και πάλι τον Φοίνικα στο +4 (17-13).

Ο Βουλκίδης με την βοήθεια του φιλέ πήρε άσσο για το +5 (19-14), αλλά ο Σμαραγδής εκμεταλλεύτηκε την κακή υποδοχή του Εβάντρο για το 19-16, ενώ η διαφορά έπεσε στους 2 με άσσο του Κουμεντάκη (19-17).

Εβάντρο και Καϊσλασάλο με επιθέσεις έδωσαν και πάλι διαφορά στους γηπεδούχους (21-17), ενώ το μπλοκ του Φίλιο δεν άφησε τον Ζουπάνη να μειώσει στους 2 (22-18). Τελικά αυτό έγινε με άστοχη επίθεση του Παπαδόπουλου (22-20), αλλά το σερβίς του Φίλιο έδωσε την ευκαιρία στον Βουλκίδη για εύκολο πόντο στο φιλέ που έφερε σε σετ-μπολ ισοφάρισης το πειρατικό (24-20).

Νέα άστοχη επίθεση του Παπαδόπουλου κράτησε ζωντανό τον Ολυμπιακό (24-22), αλλά ο Καϊσλασάλο έδωσε τέλος στις ελπίδες των Πειραιωτών, παίρνοντας το μπλοκ-άουτ!

5ο σετ

Με άσσο του Εβάντρο στον Αλεξίεφ ξεκίνησε το τάι-μπρέικ, ενώ μετά από φάση διαρκείας ο Καϊσλασάλο έκανε το 2-0. Με παράβαση που χρεώθηκε ο Λέσκοφ (υπήρξαν διαμαρτυρίες) ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (2-2).

Ο άσος του Καϊσλασάλο έφερε και πάλι στο +2 τους γηπεδούχους (5-3), ενώ με άουτ επίθεση του Κουμεντάκη η διαφορά ανέβηκε στους 3 (7-4). Ο Φιλανδός διαγώνιος έβγαλε δύσκολη άμυνα, τέλειωσε και την επίθεση για το 8-4!

Ο Μουνιόθ για άλλη μία φορά έριξε στο ματς Στιβαχτή, Σμιτ και Ράουβερντινκ σε μια τελευταία προσπάθεια να γυρίσει το ματς, αλλά ο Πετρέας με άσσο ήταν αυτός που μείωσε (8-6).

Ο Εβάντρο με… κεφαλιά (μετά από μπλοκ που δέχθηκε) δεν άφησε τον Ολυμπιακό να μειώσει στον πόντο (9-6), ενώ ο Καϊσλασάλο με έξυπνο πλασέ διατήρησε το +3 (11-8).

Ο Σμιτ ήταν αυτός που με τις επιθέσεις του κρατούσε ζωντανούς τους ερυοθρόλευκους (11-9), αλλά ο Εβάντρο απάνταγε και ο Φίλιο με άσσο έκανε το 13-9!

Με μπλοκ του Σμιτ στον Καϊσλασάλο ο Ολυμπιακός μείωσε σε 13-11, ενώ η διαφορά έπεσε στον πόντο (13-12) με μία πολύ τραβηγμένη παράβαση φιλέ που χρεώθηκε ο Λέσκοφ. Ωστόσο ο Σμιτ σπατάλησε την ευκαιρία για ισοφάρισε, στέλνοντας την κόντρα επίθεση άουτ (14-12) για να ακολουθήσει εύστοχη κόντρα επίθεση του Παπαδόπουλου που έδωσε το έναυσμα για έξαλλου πανηγυρισμούς!!!

ΣΕΤ: 24-26, 24-26, 26-24, 25-22, 15-12

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Λέσκοφ 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Καϊσλασάλο 30 (27/43 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Εβάντρο 25 (18/30 επ., 3 άσσους, 4 μπλοκ, 50% υπ.-13% αρ.), Παπαδόπουλος 10 (10/20 επ., 58% υπ.-38% αρ.), Φίλιο 6 (3/9 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 12 (8/9 επ., 2 άσσους, 2 μπλοκ), Αχιλλεόπουλος (λ-50% υπ.-25% αρ.), Βελούδης (λ-67% υπ.-27% αρ.), Μήλης, Κιόσης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Τερβαπόρτι 1 (1/1 επ.), Ζουπάνης 17 (12/26 επ., 2 άσσους, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (10/21 επ., 1 άσσος, 45% υπ.-18% αρ.), Αλεξίεφ 15 (14/25 επ., 1 άσσος, 47% υπ.-13% αρ.), Πετρέας 10 (6/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σμαραγδής 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Στεφάνου (λ-76% υπ.-48% αρ.), Δαρίδης (λ), Ράουβερντινκ (0/2 επ.), Στιβαχτής, Σμιτ 3 (3/4 επ.)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Θεμελής-Γεροθόδωρος

Ο τεχνικός της ομάδας της Σύρου Ράτκο Παβλίσεβιτς μετά το τέλος της αναμέτρησης μίλησε για τον αγώνα και την σπουδαία νίκη του Φοίνικα: «Ήταν ένα πολύ ωραίο κατά γενική ομολογία παιχνίδι και καταφέραμε να νικήσουμε τον Ολυμπιακό των 44 συνεχόμενων νικών.

Γνωρίζαμε από την αρχή πως θα ήταν ένα δυνατό παιχνίδι και πως τα πάντα θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες. Παρά το γεγονός ότι βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με 2-0 δεν το φοβηθήκαμε, πιέσαμε στη συνέχεια τον Ολυμπιακό κι αρχικά καταφέραμε να μειώσουμε και να μπούμε ξανά στη διεκδίκηση του αγώνα.

Πιστεύω πως ο κόσμος είδε ένα σπουδαίο ματς, με την ομάδα μας να δείχνει για ακόμη μία φορά πόσο δυνατή είναι και γιατί συγκαταλέγεται μέσα στις κορυφαίες ομάδες του Ελληνικού πρωταθλήματος».

Από την πλευρά του ο τεχνικός του Ολυμπιακού κ. Μουνιόθ είπε: «Ήταν ένα ακόμη δύσκολο παιχνίδι για εμάς. Είναι αλήθεια πως προερχόμαστε από μία δύσκολη αναμέτρηση κι ακολουθεί το εκτός έδρας με την Τρεντίνο.

Ο Φοίνικας από την πλευρά του έπαιξε πάρα πολύ καλά και νίκησε δίκαια το παιχνίδι. Από την πλευρά μας θα ταξιδέψουμε στην Ιταλία για να αγωνιστούμε κόντρα σε μία πάρα πολύ καλή ομάδα και θα προσπαθήσουμε να αντιστρέψουμε την εις βάρος μας κατάσταση».