Έκανε το ντέρμπι… περίπατο ο Φοίνικας!

Με μία εξαιρετική εμφάνιση ο Φοίνικας μετέτρεψε σε.. περίπατο το ντέρμπι με τον Παμβοχαϊκό (3-0 σετ) και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας!

0

Σε… περίπατο μετέτρεψε το ντέρμπι τετράδας με τον Παμβοχαϊκό ο Φοίνικας!

Το πειρατικό πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, δεν άφησε κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους και πανηγύρισε τη νίκη με 3-0 σετ, αποτέλεσμα που τον φέρνει στην 3η θέση της βαθμολογίας!

Παράλληλα, οι συριανοί θα πάνε με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στους τελικούς του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» με αντίπαλο τον Ολυμπιακό, με το πρώτο παιχνίδι να διεξάγεται στη Σύρο την προσεχή Τετάρτη 23 Ιανουαρίου.

Εξαιρετικά θετικό ήταν το ντεμπούτο του Καϊσλασάλο, καθώς ο Φιλανδός διαγώνιος ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 17 πόντους και εξαιρετικό ποσοστό στην επίθεση (67%), ενώ πολύ καλό παιχνίδι έκανε και ο κεντρικός Φίλιο (10 πόντους).

1ο σετ

Το μπλοκ του Βουλκίδη ήταν αυτό που έβαλε μπροστά τον Φοίνικα για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 4-3. Με επίθεση του Εβάντρο και άστοχη επίθεση του Γουάλαφ το πειρατικό πήρε προβάδισμα 3 πόντων (7-4), ωστόσο ο Δημητριάδης με άσσο μείωσε στον πόντο (7-6).

Με μπλοκ του Φίλιο η διαφορά ξαναπήγε στους 3, ενώ με κόντρα επίθεση του Καϊσλασάλο το σκορ έγινε 11-7. Με άσσο του Γκλάντστοουν η διαφορά έπεσε (11-9), ωστόσο με τον ίδιο τρόπο ο Φιλανδός διαγώνιος των γηπεδούχων την ανέβασε και πάλι στους 4 (14-10).

Οι παίκτες του Παβλίσεβιτς πίεσαν την υποδοχή του Παμβοχαϊκού, πήραν κόντρα επιθέσεις και η διαφορά ξέφυγε (17-11), ενώ ακολούθησε κόκκινη κάρτα στον Παπαδημητρίου για διαμαρτυρία (18-11).

Οι φιλοξενούμενοι δεν παράτησαν το σετ, εκμεταλλεύτηκαν την χαλάρωση των παικτών του Φοίνικα, με τον Ροντρίγκο να μειώνει στους 3 (22-19), ενώ στη συνέχεια η διαφορά έπεσε στους 2 (23-21). Το τάιμ-άουτ που πήρε ο Παβλίσεβιτς βοήθησε τους παίκτες του να καθαρίσουν το μυαλό τους και έτσι αφού έσπασαν το σερί των φιλοξενούμενων (24-21), ο Φίλιο με μπλοκ τελείωσε το σετ μέσα σε αποθέωση.

2ο σετ

Δυναμικά μπήκε στο 2ο σετ το πειρατικό και με δύο πόντους του Παπαδόπουλου και δύο άσσους του Φίλιο ξέφυγε με 5-0. Ο Γκλάντστοουν «απάντησε» στον Βραζιλιάνο κεντρικό και με δύο δικούς του άσσους μείωσε 5-3.

Ο Φοίνικας ανέβασε την διαφορά στους 4 πόντους (9-5), ενώ ακολούθησαν λάθη των παικτών του Παμβοχαϊκού για το 13-8. Ο Εβάντρο με τρομερή επίθεση ανέβασε και άλλο την διαφορά (15-9).

Ο Δεληκώστας προχώρησε σε αλλαγή πασαδόρου και κεντρικού (μπήκαν Δημητούλης και Τσέλιος), ωστόσο δεν άλλαξαν και πολλά, καθώς η διαφορά έπεσε για λίγο στους 5 (17-12), ωστόσο με νέα λάθη των φιλοξενούμενων το σκορ έγινε 19-12 για να ακολουθήσει μπλοκ του Καϊσλασάλο για το 20-12.

Κάπου εκεί το σετ ουσιαστικά τελείωσε με το πειρατικό να φτάνει πολύ εύκολα στο 2-0.

3ο σετ

Πόντο πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του σετ, με το μπλοκ του Βουλκίδη να βάζει μπροστά τους συριανούς (5-4). Η ελάχιστη αυτή διαφορά διατηρήθηκε μέχρι που ο Λέσκοφ σταμάτησε με μπλοκ τον Γουάλαφ για το 10-8.

Μία άστοχη επίθεση του Εβάντρο μετά από φάση διαρκείας επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ισοφαρίσουν (13-13), ωστόσο ο Παπαδόπουλος στην κόντρα έκανε το σκορ 15-13.

Ο Λέσκοφ έβγαλε μία απίστευτη άμυνα με το πόδι και στην εξέλιξη της φάσης ο Φίλιο σταμάτησε με μπλοκ τον Ροντρίγκο για το 16-13. Με άστοχη επίθεση του Γκλάντστοουν η διαφορά ανέβηκε στους 4 (18-14), ενώ ο Καϊσλασάλο στην κόντρα έδωσε αέρα πέντε πόντων στο πειρατικό (19-14).

Ένας μικροτραυματισμός στο χέρι επηρέασε τον Φιλανδό διαγώνιο, με αποτέλεσμα να δεχθεί ένα μπλοκ και να αστοχήσει σε μία επίθεση (υπήρξαν διαμαρτυρίες για επαφή στο μπλοκ), με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ξαναμπούν στο σετ (19-17).

Με άσσο του Δημητούλη η διαφορά έπεσε στην ελάχιστη τιμή (19-18), ωστόσο ο Καϊσλασάλο έδωσε ανάσα στον Φοίνικα για το 20-18. Οι παίκτες του Παβλίσεβιτς έπαιρναν το side-out και διατηρούσαν, με τον Καϊσλασάλο να φέρνει την ομάδα σε ματς-μπολ (24-22) και τον Εβάντρο με μια «φωτοβολίδα» από το σερβίς να τελειώνει το παιχνίδι μέσα σε αποθέωση!!!

ΣΕΤ: 25-21, 25-18, 25-22

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Λέσκοφ 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Καϊσλασάλο 17 (16/24 επ., 1 άσσος), Παπαδόπουλος 5 (5/11 επ., 58% υπ.-38% αρ.), Εβάντρο 11 (10/20 επ., 1 άσσος, 56% υπ.-22% αρ.), Φίλιο 10 (5/6 επ., 2 άσσους, 3 μπλοκ), Βουλκίδης 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Βελούδης (λ-62% υπ.-31% αρ.), Μήλης

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 1 (1 άσσος), Γουάλαφ 9 (9/17 επ.), Ολιβέιρα 4 (4/11 επ., 53% υπ.-29% αρ.), Ροντρίγκο 12 (11/23 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ.-18% αρ.), Γκλάντστοουν 9 (5/11 επ., 3 άσσους, 1 μπλοκ), Τουρνάκης 1 (1/2 επ.), Παπαδημητρίου (λ-63% υπ.-19% αρ.), Δημητούλης 1 (1 άσσος), Κοτσάκης 1 (1/6 επ., 100% υπ.-29% αρ.), Τσέλιος

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μυλωνάκης-Μουλά Λ.