Πήρε το «θρίλερ» και έφυγε για τελικό το πειρατικό!!!

Σε ένα ματς για γερά νεύρα ο Φοίνικας έσπασε την κατάρα των τάι-μπρέικ, κέρδισε 3-2 την ΑΕΚ και πάει στον τελικό του League Cup με τον Ολυμπιακό!

0

Στον 3ο τελικό της ιστορίας του στο θεσμό του League Cup είναι εδώ και λίγα λεπτά ο Φοίνικας!

Το πειρατικό έσπασε την… κατάρα των χαμένων τάι-μπρέικ, επικράτησε σε ματς θρίλερ της ΑΕΚ με 3-2 σετ και πλέον ετοιμάζεται για τους διπλούς τελικούς απέναντι στον Ολυμπιακό!

Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς και κακό ποιοτικά με πολλά λάθη εκατέρωθεν (35 ο Φοίνικας και 38 η ΑΕΚ), οι παίκτες του Παβλίσεβιτς ανέτρεψαν δύο φορές το προβάδισμα της Ένωσης και πήραν το πολυπόθητο εισιτήριο για τον τελικό απέναντι στους ερυθρόλευκους που στον άλλο ημιτελικό επικράτησαν με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ.

Ο Φοίνικας είχε σε κακή μέρα τον Ντόκιτς, ωστόσο μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Βραζιλιάνος κεντρικός Φίλιο, αλλά και ο Αλέξανδρος Χήρας (καθοριστικά μπλοκ στο τάι-μπρέικ), ενώ σταθερά καλός ήταν και ο Εβάντρο.

1ο σετ

Με άσσο του Εβάντρο ξεκίνησε το πρώτο σετ, ενώ με μπλοκ του Μότα στον Ντόκιτς και κόντρα επίθεση του ίδιου η ΑΕΚ μπήκε μπροστά (3-4). Με άσσο του Λέσκοφ ο Φοίνικας έφερε το ματς στα ίσα (8-8) και με παράβαση του Σαλαφζούν ξαναπήρε το προβάδισμα (10-9).

Το προβάδισμα άλλαξε και πάλι χέρια μετά από φάση διαρκείας και επίθεση του Τζιουμάκα (10-11), ενώ ο Στοΐλοβιτς με άσσο και άστοχη επίθεση του Ντόκιτς οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 3 (10-13).

Ο Παβλίσεβιτς έριξε στο ματς τον Μήλη αντί του κακού Ντόκιτς, ωστόσο η εικόνα του «πειρατικού» δεν βελτιώθηκε και η Ένωση πλησίαζε στην κατάκτηση του σετ (16-20).

Στο τέλος του σετ μάλιστα οι παίκτες του Φοίνικα ήταν ακόμα χειρότεροι με αποτέλεσμα η ομάδα του Νεόφυτου να πάρει το σετ με μεγάλη διαφορά.

2ο σετ

Ο Παβλίσεβιτς επανέφερε τον Ντόκιτς, ενώ άλλαξε και λίμπερο (Βελούδης αντί Αχιλλεόπουλου), ωστόσο μόλις στην πρώτη φάση ο αγνώριστος Σέρβος δέχθηκε νέο μπλοκ. Το μπλοκ της ΑΕΚ δημιουργούσε προβλήματα στους γηπεδούχους, καθώς ένα ακόμη πάνω στον Ντόκιτς από τον Χαραλαμπίδη έκανε το σκορ 7-10…

Από συνεχόμενα λάθη των παικτών του Νεόφυτου, ο Φοίνικας κατάφερε να ισοφαρίσει (12-12), ωστόσο ο Ντόκιτς δεν μπορούσε να τελειώσει με τίποτα τις επιθέσεις, με αποτέλεσμα η Ένωση να προηγηθεί ξανά (12-14).

Η αστάθεια των φιλοξενούμενων και τα νέα λάθη έφεραν και πάλι το ματς στα ίσα, ενώ με μπλοκ του Λέσκοφ στον Μότα το πειρατικό προσπέρασε (17-16) και με λάθος επίθεση του Χαραλαμπίδη πήγε στο +2 (19-17).

Ο Μότα με δύο συνεχόμενους άσσους έβαλε και πάλι μπροστά την ΑΕΚ (19-20). Ο Χήρας με μπλοκ στον Τζιουμάκα κράτησε ζωντανό τον Φοίνικα (22-22), αλλά ο Εβάντρο έχασε τεράστιο ευκαιρία να βάλει μπροστά την ομάδα, στέλνοντας άουτ την επίθεση (22-23).

Η Ένωση πήγε σε σετ-μπολ μετά από καλό σερβίς του Στοΐλοβιτς και κόντρα επίθεση του Τζιουμάκα (22-24), ωστόσο σπατάλησε τις δύο ευκαιρίες που είχε με τον Παπαδόπουλο να ισοφαρίζει 24-24 με άσσο.

Ο Χήρας σταμάτησε και πάλι τον Τζιουμάκα για το 25-24 και ο Μότα αστόχησε για το 26-24, βάζοντας «φωτιά» στο γήπεδο!

3ο σετ

Η ψυχολογία είχε πλέον αλλάξει… στρατόπεδο και αυτό ήταν φανερό στο ξεκίνημα του 3ου σετ, αναγκάζοντας τον Νεόφυτο να ρίξει στο ματς τον πολύπειρο Λάππα, ο οποίος με δύο έξυπνες επιθέσεις επέτρεψε στην ομάδα του να ισοφαρίσει.

Ο Φίλιο σταμάτησε με μπλοκ τον Στοΐλοβιτς για το 8-6, ωστόσο ο ίδιος αστόχησε σε επίθεση (8-8). Ο Σαλαφζούν με άσσο έβαλε μπροστά την ΑΕΚ (9-10), ενώ μία λανθασμένη υπόδειξη του Μυλωνάκη σε επίθεση του Ντόκιτς (έδωσε άουτ, παρότι ο επόπτης έδειξε μέσα όπως και ήταν) έκανε το 10-12.

Ο βελτιωμένος Ντόκιτς με άσσο ισοφάρισε (12-12), ενώ ένα ακόμη μπλοκ του Χήρα (στον Παπαδόπουλο που είχε μπει αντί Τζιουμάκα) έβαλε μπροστά τον Φοίνικα (14-13).

Με παράβαση της ΑΕΚ η διαφορά ανέβηκε στους 3 (17-14), αλλά ο εξαιρετικός Λάππας κράτησε ζωντανή την ομάδα του (17-15), μια ολιγωρία στην άμυνα (σε απλό πέρασμα του Χαραλαμπίδη) και μια κόντρα επίθεση του Στοΐλοβιτς έφεραν την ισοφάριση 17-17.

Ο Φίλιο με άσσο έκανε το 21-19, αλλά το μπλοκ του Παπαδόπουλου στον Ντόκιτς έφεραν ακόμη μία ισοπαλία στο σετ (22-22). Ο διαγώνιος της ΑΕΚ έφερε τον Φοίνικα σε σετ-μπολ με άστοχη επίθεση (24-22), αλλά ο Τζιουμάκας που επέστρεψε στο ματς με άσσο έστειλε το σετ στην παράταση (24-24).

Ο Ντόκιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία να τελειώσει το σετ, δεχόμενος ένα ακόμη μπλοκ από τον Χαραλαμπίδη (26-26) και ο Μυλωνάκης με μία απόφαση που σηκώνει πολύ συζήτηση (επίθεση του Στοΐλοβιτς που σκάει έξω και μετά βρίσκει στον Εβάντρο) επέτρεψε στην ΑΕΚ να προηγηθεί (27-28).

Η απόφαση ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών με αποτέλεσμα ο Μυλωνάκης να κατέβει από τη σκάλα και να υπάρξει ολιγόλεπτη διακοπή. Με την επανέναρξη ο Βουλκίδης αστόχησε σε επίθεση και η ΑΕΚ πήρε το σετ.

4ο σετ

Στο ξεκίνημα του 4ου σετ οι δύο ομάδες έπαιζαν κάτι σαν βόλεϊ, με παιδιαρώδη λάθη εκατέρωθεν. Ένας ακόμη άσσος του πολύ καλού Φίλιο έβαλε μπροστά τον Φοίνικα και το μπλοκ του Ντόκιτς στον Τζιουμάκα διαμόρφωσε το 9-7.

Ακόμη μία άστοχη επίθεση έφερε την ισοφάριση (9-9), ο άσσος του Ντόκιτς έφερε και πάλι τον Φοίνικα στο +2 (11-9) και η κόντρα επίθεση του Χαραλαμπίδη άλλη μία ισοπαλία (11-11).

Ο Εβάντρο σταμάτησε τον Τζιουμάκα για το 13-11 και ίδιος στην κόντρα έφερε την ομάδα για πρώτη φορά στο +3 (14-11). Με νέο μπλοκ του Εβάντρο η διαφορά ανέβηκε και άλλο (15-11), αναγκάζοντας τον Νεόφυτο να επαναφέρει στο ματς Μότα και Παπαδόπουλο.

Το μπλοκ του Φοίνικα δούλευε εξαιρετικά με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στου 5 (17-12), η ΑΕΚ φάνηκε να παρατάει το σετ και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν σε ακόμη ένα τάι-μπρέικ (5ο συνεχόμενο για τον Φοίνικα).

5ο σετ

Με άσσο του Εβάντρο ο Φοίνικας προηγήθηκε 2-0, ωστόσο με παράβαση του ίδιου (πάτησε γραμμή 3 μέτρων) η ΑΕΚ ισοφάρισε 3-3. Ο Μότα με μπλοκ δεν επέτρεψε στον Ντόκιτς να στείλει και πάλι στο +2 τους γηπεδούχους (4-4).

Το τριπλό μπλοκ τω γηπεδούχων στον Στοΐλοβιτς έκανε το σκορ 8-6, αλλά με άστοχη επίθεση του Ντόκιτς η ομάδα του Νεόφυτου ισοφάρισε 8-8.

Ο εξαιρειτικός Φίλιο σταμάτησε με μπλοκ τον Στοΐλοβιτς για το 10-8, ωστόσο ο Σέρβος ακραίος της ΑΕΚ με κόντρα επίθεση ισοφάρισε 11-11. Ο Φοίνικας έβγαλε πολύ δύσκολη άμυνα και ο Χήρας σταμάτησε εντυπωσιακά με μπλοκ τον Κανέλλο για το 12-11.

Η άστοχη επίθεση του Τζιουμάκα έφερε τον Φοίνικα σε ματς-μπολ (14-12) και ο Χήρας με άλλο ένα μπλοκ στον Χαραλαμπίδη έστειλε το πειρατικό στον τελικό με τον Ολυμπιακό!