Στόχος επετεύχθη για τον Φοίνικα, 3-1 την ΑΕ Κομοτηνής

Ο Φοίνικας ζορίστηκε για δύο σετ, ωστόσο πήρε τελικά το "τρίποντο" που χρειαζόταν από το παιχνίδι με την ΑΕ Κομοτηνής

0

Το στόχο που είχε θέσει εξαρχής, την κατάκτηση καθαρής νίκης και τριών βαθμών, πέτυχε ο Φοίνικας στο παιχνίδι με την ΑΕ Κομοτηνής το απόγευμα της Κυριακής.

Το πειρατικό ζορίστηκε για δύο σετ, χάνοντας μάλιστα το πρώτο με ανατροπή, ωστόσο τελικά επικράτησε με 3-1 σετ και με τους τρεις βαθμούς της νίκης ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας, ελπίζοντας σε στραβοπάτημα του Παναθηναϊκού αύριο στην Αλεξανδρούπολη για να παραμείνει σε αυτή.

1ο σετ

Ο Ντόκιτς ξεκίνησε ζεστός στην επίθεση και πίεζε στο σερβίς (5-3), ενώ με άσσο του Παπαδόπουλου ο Φοίνικας πήρε προβάδισμα 3 πόντων (6-3), ωστόσο με άσσο του Ρενάν οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο (6-5) και με δύσκολη κόντρα επίθεση του Μουράνγκουα ισοφάρισαν 7-7.

Στη συνέχεια κάποιες άστοχες επιθέσεις της Κομοτηνής, ένα εντυπωσιακό μπλοκ του Χήρα στον Ρενάν και άλλο ένα του Ντόκιτς στον Α. Δαλακούρα έδωσαν «αέρα» 5 πόντων στο πειρατικό (14-9).

Η διαφορά ανέβηκε στους 6 πόντους (17-11), ωστόσο κάπου εκεί οι παίκτες του Παβλίσεβιτς νόμιζαν ότι τέλειωσε το σετ και το πλήρωσαν…

Με άσσο του Μουράνγκουα και άουτ επίθεση του Εβάντρο η διαφορά έπεσε στους 2 (19-17), ενώ μία άστοχη επίθεση του Ντόκιτς έφερε την ισοφάριση (21-21).

Μία κόντρα επίθεση του Μουράνγκουα και ένα ακόμη λάθος του Ντόκιτς έφεραν την Κομοτηνή κοντά στην κατάκτηση του σετ (21-23), κάτι που τελικά έγινε με παράβαση του Λέσκοφ.

2ο σετ

Ο Παβλίσεβιτς ξεκίνησε με λίμπερο τον Αχιλλεόπουλο στο 2ο σετ (και τον Βελούδη να μπαίνει στην άμυνα) και παρά την κακή εικόνα του Ντόκιτς (αντικαταστάθηκε από τον Μήλη) ο Φοίνικας κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα (9-6).

Γρήγορα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο με μπλοκ (12-11), ωστόσο μετά από φάση διαρκείας και πλασέ του Εβάντρο η διαφορά ανέβηκε και πάλι (16-13), ενώ με άστοχη επίθεση του Μουράνγκουα το σκορ έγινε 17-13.

Η διαφορά πήγε και στους 5 πόντους (20-15), κάπου εκεί οι παίκτες του Παβλίσεβιτς άρχισαν πάλι τα λάθη (20-17) και παρά το προσωρινό +4 με επίθεση του Μήλη μετά από φάση διαρκείας (21-17), το μπλοκ του Μουράνγκουα την κατέβασε στους 2 (21-19).

Ο άσσος του Χήρα φάνηκε να απλοποιεί τα πράγματα για τον Φοίνικα (23-19), ωστόσο με τον ίδιο τρόπο (άσσο) ο Ρενάν μείωσε και πάλι στους 2 (23-21).

Στο επόμενο σερβίς ο κεντρικός της Κομοτηνής αστόχησε (24-21), ο Κ. Δαλακούρας έκανε το 24-22 για να τελειώσει το σετ με πρώτο χρόνο του Φίλιο.

3ο σετ

Ο Εβάντρο μπήκε… αγριεμένος στο 3ο σετ και με τρεις άσσους έδωσε γρήγορα διαφορά στο πειρατικό (4-0), ωστόσο τα προβλήματα στην υποδοχή από τα σερβίς του Μαρούλη έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μειώσουν πολύ γρήγορα (5-4), ενώ με μπλοκ του Ρενάν στον Χήρα ισοφάρισαν 6-6.

Δύο συνεχόμενες λάθος αποφάσεις των διαιτητών (λάθος θέσεις και μπλοκ άουτ) προκάλεσαν έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων και ολιγόλεπτη διακοπή, με τον Ονόπα τελικά να αλλάζει την απόφασή του (4 μπάλες αντί για μπλοκ άουτ), ενώ ακολούθησε άσσος του Χήρα και μπλοκ στον Μουράνγκουα για να πάρει και πάλι διαφορά ο Φοίνικας (12-8).

Για άλλη μία φορά όμως το πειρατικό δεν κατάφερε να διατηρήσει την διαφορά, καθώς με δύο συνεχόμενα μπλοκ του Χριστόφα η Κομοτηνή ισοφάρισε (13-13).

Ένας ακόμη άσσος του Εβάντρο έδωσε «ανάσα» στον Φοίνικα (15-13), ενώ δύο κόντρα επιθέσεις του Ντόκιτς ξαναέδωσαν «αέρα» 4 πόντων (17-13). Ο άσσος του Φίλιο διαμόρφωσε το 19-14 και ο Χήρας στην κόντρα έκανε το 20-14.

Ο Ντόκιτς είχε βρει πλέον ρυθμό, η διαφορά ξέφυγε (22-14) και το πειρατικό πήρε πολύ εύκολα προβάδισμα στα σετ, παρά τα λάθη στο φινάλε.

4ο σετ

Αποφασισμένος να τελειώσει το ματς μπήκε στο 4ο σετ ο Φοίνικας και με άσσο του Ντόκιτς ξέφυγε με 4 (5-1). Ο άσσος του Λέσκοφ ανέβασε την διαφορά στους 6 (10-4), για να ακολουθήσουν κόντρα επιθέσεις από Ντόκιτς και Εβάντρο για το 12-4.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για να ξαναμπούν στο σετ και κατάφεραν να ροκανίσουν την διαφορά (13-8), ωστόσο ο Ντόκιτς σταμάτησε με καθοριστικό μπλοκ τον Κ. Δαλακούρα για το 14-8.

Οι παίκτες του Παβλίσεβιτς θεώρησαν ότι το παιχνίδι τελείωσε, με αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει κι άλλο (15-11), ωστόσο ο Εβάντρο στην κόντρα την ανέβασε και πάλι (18-12).

Τα… καύσιμα στο ντεπόζιτο της Κομοτηνής φάνηκε ότι είχαν τελειώσει, η διαφορά ανέβηκε πολύ (23-14) και ο Φοίνικας έφτασε στην κατάκτηση μιας καθαρής νίκης που ήταν εξαρχής το ζητούμενο σε αυτό το παιχνίδι.