Επική ανατροπή ο Φοίνικας!!!

Ο Φοίνικας πήρε σπουδαία νίκη με 3-2 επί του ΠΑΟΚ παρότι βρέθηκε να χάνει με 0-2 σετ!

0

Ένα μαγικό απόγευμα για τον Φοίνικα και τους φιλάθλους του!!!

Το «πειρατικό» πέτυχε μία από τις πλέον επικές ανατροπές στην ιστορία του, καθώς παρότι βρέθηκε να χάνει με 0-2 σετ από τον ΠΑΟΚ κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να πετύχει μία σπουδαία νίκη!

Μεγάλος πρωταγωνιστής σε αυτό τον ανεπανάληπτο θρίαμβο των συριανών ο Εβάντρο Ντίας Σόυζα! Ο Βραζιλιάνος ακραίος… σμπαράλιασε την υποδοχή του δικέφαλου του βορρά (5 άσσοι) ενώ στην επίθεση συνέθεσαν ένα αχτύπητο δίδυμο με τον άλλο συνήθη… ύποπτο Τόμισλαβ Ντόκιτς.

Μεγάλο παιχνίδι και από τον λίμπερο Σπύρο Βελούδη που δέχθηκε μεγάλη πίεση στην υποδοχή, αλλά ήταν σχεδόν αλάνθαστος και έβγαλε και κάποιες εξαιρετικές άμυνες.

1ο σετ

Ο Φοίνικας ξεκίνησε κάπως μουδιασμένα, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος χωρίς να πιάσει σπουδαία απόδοση πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα από νωρίς (3-8), αναγκάζοντας τον Παβλίσεβιτς να πάρει νωρίς το πρώτο τάιμ-άουτ.

Τα προβλήματα στην συριανή ομάδα συνεχίζονταν με τους Θεσσαλονικείς να το εκμεταλλεύονται και με καλό μπλοκ να ανεβάζουν την διαφορά (6-14).

Το υπόλοιπο του σετ αποτέλεσε τυπική διαδικασία, καθώς η διαφορά συνεχώς αυξανόταν, ο Παβλίσεβιτς έδωσε χρόνο συμμετοχής σε Βουλκίδη, Αδάμ και Μήλη και ο δικέφαλος του βορρά άνοιξε πολύ εύκολα το σκορ.

2ο σετ

Σαφώς βελτιωμένος μπήκε ο Φοίνικας στο 2ο σετ και με άσσο του Ντόκιτς προηγήθηκε 3-1. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με μπλοκ του Τζούριτς στον Ντόκιτς πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (6-7).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι που με παράβαση του Ντίας Σόουζα, μπλοκ του Τακουρίδη στον Ντόκιτς και άσσο του Όκολιτς οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +4 (10-14).

Ο Παπαδόπουλος στην κόντρα μείωσε σε 14-16, ενώ ο Βουλκίδης (που είχε περάσει αντί του Φίλιο) εκμεταλλεύτηκε κακή υποδοχή και μείωσε στον πόντο (16-17), ωστόσο μετά από φάση διαρκείας ο Γκόρτσιανουκ έκανε το 16-19 και ακολούθησε λάθος επίθεση του Ντίας Σόουζα για το 16-20.

Ο Τζούριτς με επίθεση έκανε το 17-22, γράφοντας ουσιαστικά τον επίλογο του σετ, που ολοκληρώθηκε με ακόμη ένα μπλοκ για το 0-2 υπέρ της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

3ο σετ

Στο ξεκίνημα του 3ου σετ γινόταν… μάχη για τους πρώτους πόντους, αλλά πάντα αυτός που «χαμογελούσε» ήταν ο ΠΑΟΚ, με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα 0-3.

Οι παίκτες του Παβλίσεβιτς, εκνευρισμένοι και από κάποια σφυρίγματα του Ονόπα, έβγαλαν αντίδραση και με καλό μπλοκ πέρασαν μπροστά (5-4). Η εικόνα του «πειρατικού» ήταν σαφώς βελτιωμένη, ο κόσμος είχε μπει και αυτός στην εξίσωση, με αποτέλεσμα στο 3ο σετ να έχουμε ντέρμπι.

Μία κακή υποδοχή επέτρεψε στον εκ των κορυφαίων του γηπέδου Γκόρτσιανουκ να ξαναβάλει μπροστά τον ΠΑΟΚ (10-11), αλλά ο Ντίας Σόουζα στην κόντρα έκανε το 12-11.

Το πειρατικό πάλευε κόντρα στον ΠΑΟΚ και στα ανεκδιήγητα σφυρίγματα του κ. Ονόπα, ωστόσο με δύο συνεχόμενα μπλοκ του Φίλιο το σκορ έγινε 16-14 μέσα σε αποθέωση.

Η άστοχη επίθεση του Τζούριτς ανέβασε την διαφορά στους 3 (21-18) και μετά από εξαιρετική άμυνα του Παπαδόπουλου ο Ντόκιτς έκανε το 22-18, με τους φιλοξενούμενους να καταρρέουν και τον Φοίνικα να φτάνει εύκολα στην κατάκτηση του σετ!

4ο σετ

Με ανεβασμένη ψυχολογία και τον κόσμο να κάνει συνεχώς αισθητή την παρουσία του, ο Φοίνικας ήταν δυναμικός και στο ξεκίνημα του 4ου σετ με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ.

Ο άσσος του Φιλίποφ έκανε το 5-7 υπέρ του ΠΑΟΚ, αλλά ο Ντόκιτς σταμάτησε τον Τζούριτς για το 7-7. Με νέο άσσο (Σαφράνοβιτς) ο δικέφαλος ξαναπήρε προβάδισμα δύο πόντων (7-9) για να ακολουθήσει άστοχη επίθεση του Φίλιο για το 7-10.

Ο Φοίνικας με τα καλά σερβίς του Ντίας Σόουζα μείωσε στον πόντο, αλλά δύο απανωτά μπλοκ και μία άστοχη επίθεση του Παπαδόπουλου έδωσαν διαφορά στους φιλοξενούμενους (9-13).

Ο Λέσκοφ μετά από κακή υποδοχή του Γκόρτσιανουκ σε σερβίς του Ντόκιτς μείωσε σε 12-15, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν άφηνε το «πειρατικό» να πλησιάσει περισσότερο, κρατώντας την διαφορά πάνω από τους 3 πόντους.

Όλα αυτά μέχρι που πήγε ο Ντίας Σόουζα και πάλι στο σερβίς και με δύο συνεχόμενους άσσους μείωσε στον πόντο (18-19), ενώ η άστοχη επίθεση του Τζούριτς έφερε την ισοφάριση (20-20)!

Σε κάθε φάση γινόταν πραγματικά μάχη σε μπλοκ-άμυνα , με τον Βραζιλιάνο ακραίο να βάζει μπροστά τον Φοίνικα (23-22 με επίθεση). Το σετ οδηγήθηκε στην παράταση, ο Ντίας Σόουζα αστόχησε για το 24-25, αλλά ο ίδιος τέλειωσε δύσκολη επίθεση για το 25-25.

Ο Ντόκιτς στην κόντρα έβαλε μπροστά τον Φοίνικα (27-26) και ο εξαιρετικός Ντίας Σόουζα με έναν ακόμη άσσο τελειώσει το σετ!

5ο σετ

Με προβλήματα στην υποδοχή ξεκίνησε το τάι-μπρέικ ο Φοίνικας, αλλά γρήγορα βελτιώθηκε και σε συνδυασμό με τα λάθη των παικτών του Στάνκου πέρασε μπροστά (4-3).

Ο Ντόκιτς στην κόντρα έδωσε αέρα δύο πόντων στο «πειρατικό» (7-5) και ο Ντίας Σόουζα μέσα σε αποθέωση έκανε το 8-5!

Οι παίκτες του Παβλίσεβιτς πάλευαν κάθε πόντο και διατηρούσαν το προβάδισμα, ενώ ακολούθησαν δύο ακόμη άσσοι του κορυφαίου του γηπέδου Ντίας Σόουζα για το 12-7!

Ένα μπλοκ του Όκολιτς και ο άσσος του Τακουρίδη ξανάβαλαν τον δικέφαλο του βορρά στο παιχνίδι (12-10), ωστόσο το επόμενο σερβίς του Έλληνα κεντρικού πήγε φιλέ για το 13-10!

Ο Τζούριτς με επίθεση έκανε το 13-11, ακολούθησε φάση διαρκείας όπου ο Μάρκεζ έκανε παράβαση και έστειλε σε ματς-μπολ τον Φοίνικα (14-11). Ο Ντόκιτς πάτησε γραμμή στο σερβίς (14-12), αλλά ο ίδιος με επίθεση ολοκλήρωσε μία από τις πιο επικές ανατροπές στην ιστορία του Φοίνικα!

ΣΕΤ: 15-25, 19-25, 25-19, 28-26, 15-12

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Λέσκοφ 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Ντόκιτς 26 (23/46 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντίας Σόουζα 24 (18/35 επ., 5 άσσους, 1 μπλοκ, 46% υπ.-32% αρ.), Παπαδόπουλος 9 (9/25 επ., 47% υπ.-24% αρ.), Χήρας 4 (3/7 επ., 1 άσσος), Φίλιο 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Βελούδης (λ-50% υπ.-30% αρ.), Βουλκίδης 4 (4/11 επ.), Αδάμ, Μήλης (0/1 επ.)

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Φιλίποφ 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Τζούριτς 16 (14/38 επ., 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 9 (7/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ.-22% αρ.), Γκόρτσιανουκ 18 (16/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ.-23% αρ.), Όκολιτς 14 (10/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (4/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κωνσταντινίδης (λ-50% υπ.-17% αρ.), Γάτσης, Μάρκεζ, Χιμένες, Τερζής, Εφραιμίδης

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ονόπας-Γεροθόδωρος

• Πριν από την έναρξη του αγώνα ο Μαρίν Λέσκοφ παρέλαβε το βραβείο του MVP Βίκος Cola της 5ης αγωνιστικής. Την απονομή στον Μολδαβό πασαδόρο του Φοίνικα έκανε ο Αντιπεριφερειάρχης Κυκλάδων Γιώργος Λεονταρίτης.