Στα ημιτελικά της Volleyleague ο Φοίνικας που πέρασε με 3-1 σετ από τη Χαλκίδα!

0

Στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος της Volleyleague, μετά από «διάλειμμα ενός χρόνου, επιστρέφει ο Φοίνικας!

Το «πειρατικό» πήρε καθαρή και δίκαιη νίκη με 3-1 σετ μέσα στην Χαλκίδα επί του Ηρακλή, έκανε το 2-0 στη σειρά και προκρίθηκε στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον πρωταθλητή ΠΑΟΚ (απέκλεισε με 2-0 νίκες τον Εθνικό Πειραιά).

Οι παίκτες του Όσκαρ Κάσμαρτσικ ήταν ανώτεροι στα δύο πρώτα σετ, έχασαν το τρίτο στις λεπτομέρειες, ωστόσο στο 4ο δεν άφησαν περιθώρια στους γηπεδούχους και πήραν τη νίκη-πρόκριση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Γιορντάνοφ, ενώ πολύ καλός για ακόμη ένα παιχνίδι το τελευταίο διάστημα ήταν ο Πέτερλιν, απέναντι στην ομάδα του Σπύρου Γκολίτση που είχε κορυφαίο τον Χαραλαμπίδη και στερήθηκε τις υπηρεσίες του Πεντράο (είχε υποστεί διάστρεμμα στον αγώνα στη Σύρο), ενώ και ο Μότα χρησιμοποιήθηκε ελάχιστα.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας είχε μέτρια υποδοχή, άργησε να μπει στον αγώνα ενώ το ματς έκλεισε επεισοδιακά με την αποβολή του διαγωνίου του Ηρακλή Χαλκίδας Ερνάντο Γκόμεζ.

Στο 8-6 του 4ου σετ ο διαιτητής Ονόπας έδειξε κίτρινη κάρτα σε παίκτη του Ηρακλή, ακολούθησαν διαμαρτυρίας από το λίμπερο του Ηρακλή Θοδωρή Τσαδήμα ο οποίος αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα. Στη συνέχεια ο Φοίνικας με το σερβίς του Γιορντάνοφ και προσπέρασε 13-8.

Στο 16-13 για τον Φοίνικα έγινε πάλι αμφισβητούμενη φάση η οποία δόθηκε στον Ηρακλή Χαλκίδας. Όταν ο διαγώνιος του Ηρακλή πήγαινε στη θέση του σερβίς χειροκρότησε ειρωνικά τον ρέφερι ο οποίος τον απέβαλε από το σετ.

Ο Γκόμεζ κατά την έξοδο του κάτι είπε στον πρώτο διαιτητή και αυτός τον απέβαλε από τον αγώνα. Αυτή την ώρα οι διαιτητές κλείνουν το φύλλο αγώνα και για ένταση που υπήρξε μεταξύ του Γκόμεζ και των διαιτητών μετά το τέλος του ματς.

ΣΕΤ: 18-25, 23-25, 26-24, 20-25

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ονόπας-Γεροθόδωρος

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Γκελίνσκι 6 (3/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκόμεζ 16 (14/46 επ., 2 μπλοκ), Δεληπρίμης 7 (6/25 επ., 1 άσσος, 63% υπ.-33% αρ.), Κολτσιάκης 9 (9/24 επ., 42% υπ.-23% αρ.), Μακρυγιάννης 1 (1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 12 (10/17 επ., 2 μπλοκ), Τσαδήμας (λ-52% υπ.-12% αρ.), Μιχαλόπουλος (λ), Τσολάκος 9 (7/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αναστασόπουλος 1 (1/1 επ.), Αδάμ, Μότα.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Κάσμαρτσικ): Μαρούλης (0/1 επ.), Γιορντάνοφ 31 (24/56 επ., 5 άσσους, 2 μπλοκ), Πέτερλιν 19 (18/36 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ.-25% αρ.), Λινζ 1 (1/6 επ.), Χήρας 10 (5/10 επ., 2 άσσους, 3 μπλοκ), Γάτσης 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Ζήσης (λ-71% υπ.-50% αρ.), Στεφανίδης 6 (5/13 επ., 1 άσσος, 57% υπ.-29% αρ.).