Διεθνές Τουρνουά Νοτίου Αιγαίου: Ήττα του Φοίνικα με 1-3 σετ από τον ΠΑΟΚ

Την ήττα με 1-3 σετ (25-22, 17-25, 21-25, 18-25) από τον ΠΑΟΚ γνώρισε ο Φοίνικας Σύρου, στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι του 4ου Διεθνούς Τουρνουά Βόλεϊ.

Οι Συριανοί, αν και μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 1-0 σετ, δεν είχαν ανάλογη συνέχεια. Οι πρωταθλητές Ελλάδας ανέβασαν την απόδοσή τους και εκμεταλλεύτηκαν ότι λάθος έκαναν οι παίκτες του Φοίνικα.

Οι δύο ομάδες έδειξαν αρκετές από τις αρετές τους, βέβαια οι Θεσσαλονικείς ήταν πιο έτοιμοι, ενώ είχε περισσότερες λύσεις στην επίθεση. Για τον Φοίνικα ήταν το τρίτο φιλικό παιχνίδι και όπως είναι φυσικό ακόμη η ομάδα του Σάσα Στεφάνοβιτς ψάχνει να βρει τα πατήματά της.

Οι δύο τεχνικοί θέλησαν να δώσουν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές, αλλά και να δοκιμάσουν διάφορα σχήματα.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ:  Ζαλμάς: «Ήταν η πιο δύσκολη εβδομάδα της καριέρας μου»

Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης ο Φοίνικας αν και βρέθηκε με τέσσερις πόντους πίσω στο σκορ (4-8), κατάφερε να ανακάμψει και να πάρει το σετ με 25-22.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη για τους Συριανούς, αφού ο ΠΑΟΚ έφτασε ουσιαστικά εύκολα στην ισοφάριση (17-25) και να πήρε κεφάλι στο σκορ χάρη στο 21-25 του τρίτου σετ. Να σημειώσουμε στο σημείο αυτό πως μέχρι το 17-18 οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και ένα σερί (0-4) του ΠΑΟΚ του έδωσε διαφορά ασφαλείας.

Ο Φοίνικας προσπάθησε να επανέλθει, μείωσε σε 21-23, όμως μία άουτ επίθεση του Γιορντάνοφ και ένας άσος του Σαφράνοβιτς έδωσε στον «δικέφαλο του Βορρά» το τρίτο σετ.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, ο ΠΑΟΚ μετά το 9-9 άρχισε να κτίζει μία διαφορά και όσο η ώρα περνούσε άνοιγε ακόμη περισσότερο η… ψαλίδα. Το τελικό 18-25 έδωσε το σετ και ταυτόχρονα τη δεύτερη νίκη στους πρωταθλητές Ελλάδος.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ:  Ο Πανναξιακός πέρασε νικηφόρα από τον Εύοσμο

Φοίνικας Σύρου – ΠΑΟΚ 1-3 σετ

Τα σετ: 25-22, 17-25, 21-25, 18-25

Φοίνικας Σύρου (Σάσα Στεφάνοβιτς): Στεφανίδης 3, Χήρας 3, Linz 11, Θεοδόσης 3, Κογαλίδης, Ζήσης, Γιορντάνοφ 14 (1), Peterlin 8 (4), Πεντίδης 2 (2), Ίτον 3 (1), Σταυρακάκης, Γάτσης 7.

ΠΑΟΚ (Jorge Elgueta): Παντακίδης, Κωνσταντινίδης, Τερζής 2, Παπαδημητρίου, Σάκογλου 7 (2), Σωτηρίου 5, Παπαγγελόπουλος, Gomez 2, Τακουρίδης 5 (2), Πελεκούδας 19 (3), Παπαδόπουλος, Valkiers 1, Shafranovish 11 (1), Martinez 20 (1).

Νίκη του Εθνικού επί της Vojvodina με 3-2 σετ

Με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή της έπαιξε η Vojvodina απέναντι στον Εθνικό Πειραιά, στο πλαίσιο του 4ου Διεθνούς τουρνουά Βόλεϊ Νοτίου Αιγαίου.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό, είχε σασπένς και κράτησε σε αγωνία τους φίλους του βόλεϊ που βρέθηκαν στη Β’ κλειστή αίθουσα του Αθλητικού Κέντρου.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ:  Ευχαριστίες Φοίνικα στην City Insurance

Οι Πειραιώτες έβαλαν… δύσκολα στους Σέρβους, αφού εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο ότι «δώρα» τους δόθηκαν και προηγήθηκαν με 2-0 σετ (21-25 και 26-28), ενώ δεν έχασαν την ψυχραιμία τους όταν οι Σέρβοι ανέβασαν την απόδοσή τους και έφεραν το ματς στα ίσα (25-19, 25-20).

Στο τάι μπρέικ οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα έδειξαν μεγάλη διάθεση για να πάρουν τη νίκη, προηγήθηκαν ακόμη και 8-11, όμως οι Σέρβοι πέρασαν με 14-13 μπροστά στο σκορ. Οι Πειραιώτες έδειξαν ψυχραιμία και έφτασαν στη νίκη με 14-16.

Vojvodina – Εθνικός Πειραιά 2-3 σετ

Τα σετ: 21-25, 26-28, 25-19, 25-20, 14-16