Ο Φοίνικας των τάι-μπρέικ – Ήττα στις λεπτομέρειες από ΠΑΟΚ

Για 7ο παιχνίδι σε 12 αγωνιστικές οι Συριανοί πήγαν στο 5ο σετ, αλλά όπως και στα ντέρμπι με Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό έχασαν στις λεπτομέρειες από τον ΠΑΟΚ

0
12

Σε ομάδα των τάι-μπρέικ έχει εξελιχθεί ο Φοίνικας!

Οι Συριανοί έφτασαν για 7η φορά σε 12 αγωνιστικές σε 5ο σετ, ωστόσο δεν τα κατάφεραν και ηττήθηκαν με 3-2 από τον ΠΑΟΚ στο εξ’ αναβολής παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής.

Για ακόμη ένα ντέρμπι απέναντι στους «μεγάλους», οι παίκτες του Νίκολιτς έδειξαν χαρακτήρα, ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί, αλλά ενώ μπορούσαν ακόμα και καθαρή νίκη, τελικά ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες, όπως είχε γίνει με Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό.

Η εικόνα του δείχνει ο Φοίνικας στα «μεγάλα» ματς προκαλεί αισιοδοξία για την συνέχεια και τα πλέι-οφ. Άλλωστε δεν είναι και λίγο να είσαι η μοναδική ομάδα που έκοψε βαθμό από τον Ολυμπιακό και η μοναδική ομάδα που έχει πάρει βαθμό στην έδρα του Παναθηναϊκού.

Αυτό που φαίνεται να λείπει από το «πειρατικό», όπως τόνισε και στις δηλώσεις του μετά το ματς ο Ρεϊνάλντο, είναι ότι δεν το πιστεύει αρκετά ότι μπορεί να κερδίσει τέτοια ματς…

Η εξέλιξη του αγώνα

Με καθοριστικούς πόντους από δύο πρώην παίκτες του Φοίνικα, του Ανδρέα Ανδρεάδη που πήρε άσσο στο 15-15 και του Νίκου Σμαραγδή που έκανε το 12-11, αλλά και δύο άουτ επιθέσεις του MVP της 12ης αγωνιστικής και διαγωνίου του Φοίνικα Μίλια Μρντακ κρίθηκε η νίκη του ΠΑΟΚ επί των συριανών.

Ο Φοίνικας προηγήθηκε με 1-0 και 2-1 σετ, αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να γυρίσει δύο φορές στο σκορ και στο φινάλε να πάρει τη νίκη ύστερα από πίεση στο σερβίς. Η ρουλέτα του τάι μπρέικ κρίθηκε με άσσο του Ανδρεάδη και δύο άουτ επιθέσεις του κορυφαίου και σε αυτό το ματς Μρντακ.

Το ντέρμπι των δύο φιναλίστ του περσινού πρωταθλήματος είχε διάρκεια διόμιση ωρών και πρόσφερε υψηλού επιπέδου βόλεϊ, με μεγάλες σε διάρκεια φάσεις, καλές άμυνες και εναλλαγές στο σκορ.

Ο ΠΑΟΚ, παρότι προέρχεται από το σοκ της απώλειας του Ερνάντο Γκόμεζ, κράτησε το αήττητο του για το 2017, διεύρυνε το σερί του στο 7-0 στο πρωτάθλημα και ανέβηκε στους 28 βαθμούς, δύο λιγότερους από τον δεύτερο Παναθηναϊκό, ενώ ο Φοίνικας ισοβαθμεί στην 6η θέση με τον ΑΟΠ Κηφισιάς.

Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 6 άσσους, 59 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 56 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-21, 21-25, 25-20, 20-25, 16-18

Φοίνικας (Νίκολιτς): Πάρις 6 (3/4 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Μρντακ 29 (24/47 επ., 2 άσους, 3 μπλοκ), Εφραιμίδης 9 (7/14 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 55% υπ.-25% αρ.), Ρεϊνάλντο 19 (18/33 επ., 1 άσος, 55% υπ.-30% αρ.), Χήρας (0/4 επ.), Τουράνιανιν 5 (3/9 επ., 2 μπλοκ), Ζήσης (λ-73% υπ.-46% αρ.), Παπαδόπουλος 3 (1/4 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Σούρδι 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ.-22% αρ.).

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 1 (1/4 επ.), Σακόγλου 11 (11/25 επ.), Ντάντε 12 (11/26 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ.-33% αρ.), Σαφράνοβιτς 18 (12/25 επ., 3 άσους, 3 μπλοκ, 53% υπ.-33% αρ.), Ανδρεάδης 11 (7/10 επ., 2 άσους, 2 μπλοκ), Σμαραγδής 10 (8/11 επ., 2 μπλοκ), Γκαράς (λ-58% υπ.-36% αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Παντακίδης, Τερζής, Σωτηρίου 7 (6/16 επ., 1 άσος)

Διαιτητές: Βουδούρης, Κουτσούλας

Ο προπονητής του Φοίνικας Ντούσκο Νίκολιτς είπε: «Έγινε καλός και δυνατός αγώνας αλλά δε μπορώ να είμαι ευχαριστημένος όταν χάνουμε και μάλιστα μετά από δύο χαμένα ματς μπολ. Δεν εκμεταλευτήκαμε τις ευκαιρίες που δημιουργήσαμε, ούτε και το προβάδισμα που είχαμε στα σετ νωρίτερα. Είναι οι μικρές λεπτομέρειες που εφέτος μας έχουν κοστίσει πολλούς βαθμούς».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Περιμέναμε μεγάλη αντίσταση από τον Φοίνικα και ήμασταν προετοιμασμένοι για μεγάλο αγώνα. Πιεστήκαμε αλλά κρατήσαμε την ποιότητα που έπρεπε για να κάνουμε το σωστό στο τέλος του αγώνα και να πάρουμε τη νίκη. Παίξαμε ομαδικά και αυτό κρατάω πάνω και από τη νίκη. Μας έχει στεναχωρήσει η περίπτωση του Γκόμεζ αλλά οφείλουμε να κοιτάξουμε μπροστά για το καλό της ομάδας».