Με παλικαρίσια εμφάνιση ο Φοίνικας έκοψε βαθμό από τον Ολυμπιακό

Άγγιξε μία επική ανατροπή η Συριανή ομάδα που υποχρέωσε τον Ολυμπιακό στην πρώτη του βαθμολογική απώλεια στη φετινή Volleyleague

0

Άγγιξε το θαύμα ο Φοίνικας…

Με μία παλικαρίσια εμφάνιση το “πειρατικό” υποχρέωσε τον Ολυμπιακό στην πρώτη του βαθμολογική απώλεια στη Volleyleague, ο οποίος θα πρέπει να είναι και ευχαριστημένος που έφυγε από τη Σύρο με τη νίκη (3-2 σετ).

Μετά τα δύο πρώτα σετ, όπου οι ερυθρόλευκοι φάνηκε ότι θα πετύχαν ακόμη μία εύκολη και καθαρή νίκη, οι παίκτες του Ντούσκο Νίκολιτς έβγαλαν… τσαμπουκά και με μία απίστευτη αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να οδηγήσουν το ματς στο τάι-μπρέικ.

Η είσοδος των Σούρδι και Παπαδόπουλου στο 3ο σετ αποδείχθηκαν οι κινήσεις-ματ από την πλευρά του Σέρβου τεχνικού των γηπεδούχων. Ειδικά το 25-14 του 4ου σετ αποτελεί “παράσημο” για τον Φοίνικα, καθώς πολύ δύσκολα άλλη ομάδα θα καταφέρει να πάρει τόσο άνετα σετ από τους Πειραιώτες.

Η επική ανατροπή παραλίγο να ολοκληρωθεί στο 5ο σετ, ωστόσο εκεί φάνηκε η κλάση του μεγάλου Αγκάμεζ, ο οποίος παρότι δεν ξεκίνησε βασικός και όταν μπήκε ήταν κακός, με δύο ένα μπλοκ και δύο άσους έφερε τον Ολυμπιακό πολύ κοντά στη νίκη (10-13), την οποία τελικά και έδωσε με δική του επίθεση.

Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 9 άσσοι, 49 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 39 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν: 7 άσσοι, 49 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 35 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 16-25, 20-25, 25-23, 25-14, 13-15

Φοίνικας Σύρου (Νίκολιτς): Πάρις 7 (3/4 επ., 2 άσους, 2 μπλοκ), Μρντακ 19 (18/35 επ., 1 άσος), Ρεϊνάλντο 13 (9/28 επ., 4 μπλοκ, 50% υπ.-32% αρ.), Εφραιμίδης 7 (6/14 επ., 1 άσος, 61% υπ.-28% αρ.), Χήρας 2 (2/3 επ.), Τουράνιανιν 4 (2/6 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Ζήσης (λ-87% υπ.-73% αρ.), Σούρδι 10 (6/15 επ., 4 άσους, 17% υπ.-0% αρ.), Παπαδόπουλος 7 (3/4 επ., 4 μπλοκ)

Ολυμπιακός (Μπόσκαν): Φιλίποφ 2 (0/1 επ., 2 μπλοκ), Ζουπάνης 17 (11/25 επ., 2 άσους, 4 μπλοκ), Κοκκινάκης 10 (7/17 επ., 2 άσους, 1 μπλοκ, 42% υπ.-11% αρ.), Τσούπκοβιτς 12 (11/24 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ.-31% αρ.), Νταφ 13 (9/12 επ., 4 μπλοκ), Άθος Κόστα 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Στεφάνου (λ-63% υπ.-29% αρ.), Αγκάμεζ 6 (2/10 επ., 3 άσους, 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Φράγκος 3 (3/4 επ., 43% υπ.-14% αρ.), Ρουμελιωτάκης (0/1 επ.), Σουλτανόπουλος

Διαιτητές: Γεροθόδωρος-Μουλά Ειρ.

Ο προπονητής του Φοίνικα Ντούσκο Νίκολιτς είπε: «Σίγουρα είναι θετικό ότι πήραμε έναν βαθμό. Αν με ρωτούσατε πριν από τον αγώνα θα σας έλεγα ότι θα ήμουν ευχαριστημένος. Όμως μπορούσαμε να πάρουμε τη νίκη και είμαι στεναχωρημένος που δεν ήρθε.  Την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζουμε τον Παναθηναϊκό, ο οποίος παίζει πολύ καλά και είναι το φαβορί. Όμως και ο Ολυμπιακός ήταν το φαβορί σήμερα, αλλά φτάσαμε κοντά στη νίκη».

Ο Σέρβος προπονητής του Ολυμπιακού Σλόμπονταν Μπόσκαν είπε: «Για δύο σετ παίξαμε καλά και φτάσαμε στο 2-0. Ωστόσο στη συνέχεια αντιμετωπίσαμε προβλήματα στη υποδοχή. Θέλω όμως να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα μου για τη νίκη. Οι αθλητές μου δεν είναι μηχανές. Υπάρχουν προσδοκίες στους φιλάθλους και τους δημοσιογράφους ότι θα παίρνουμε μόνο καθαρές νίκες. Αυτό δεν μπορεί να γίνει».