Δεύτερο συνεχόμενο «τρίποντο» για τον Φοίνικα

Αν και προβλημάτισε κατά διαστήματα με την απόδοσή του, ο Φοίνικας πήρε καθαρή νίκη (3-1 σετ) από την Κύζικο Ν. Περάμου για την 4η αγωνιστική της Volleyleague

0

Τους τρεις βαθμούς της καθαρής νίκης πήρε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική ο Φοίνικας, που επικράτησε με 3-1 σετ της Κύζικου Νέας Περάμου για την 4η αγωνιστική της Volleyleague.

Αν και η εικόνα δεν ήταν και τόσο ικανοποιητική, με αρκετά λάθη σε μεγάλο διάστημα του αγώνα, οι παίκτες του Νίκολιτς κατάφεραν να ξεπεράσουν χωρίς απώλειες την αξιόμαχη ομάδα του Γιάννη Λάιου.

Κορυφαίος για το «πειρατικό» ήταν ο Άλβι Σούρδι, με τον νεαρό ακραίο να έχει… αρπάξει από το μαλλιά την ευκαιρία που του έχει δοθεί και έχει πάρει τη φανέλα του βασικού… σπίτι του. Εξαιρετικός για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ήταν και ο Χρήστος Παπαδόπουλος, αλλά και ο δεύτερος κεντρικός Αλέξανδρος Χήρας.

1ο σετ

Μετά το αρχικό 0-2, ο Φοίνικας ανέκτησε γρήγορα το προβάδισμα (4-3, 8-6), ωστόσο τα καλά σερβίς του Σαρικεΐσογλου έφεραν την Κύζικο μπροστά στο σκορ (8-10). Με τον ίδιο τρόπο (πιεστικό σερβίς Σούρδι με δύο άσσους) οι γηπεδούχοι είχαν άμεση απάντηση για το 14-11.

Με σερί 3-0 ο Φοίνικας ανέβασε και άλλο την διαφορά (17-12), αλλά τα καλά σερβίς του Λυκουρέση και η αλλαγή λίμπερο (Πολυχρονιάδης αντί Αχιλλεόπουλου) έφεραν τους φιλοξενούμενους και πάλι κοντά στο σκορ (18-16).

Δύο απανωτές επιθέσεις του Σούρδι και μία του Πάρις αποκατέστησαν την… τάξη (22-17) και ουσιαστικά έκριναν οριστικά το σετ υπέρ του «πειρατικού», που τελείωσε με μια «φωτοβολίδα» του Πάρις από το σερβίς!

2ο σετ

Η ίδια εικόνα και στο ξεκίνημα του 2ου σετ, όπου μετά το 2-4 υπέρ της Κύζικου γρήγορα ο Φοίνικας προσπέρασε με δύο επιθέσεις του Εφραιμίδη (6-5). Με επιθέσεις του Μρντακ ο Φοίνικας πήγε στο +3 (12-9), αλλά του σερβίς του Κογκαλίδη που μπήκε στο ματς έφεραν ανατροπή (12-13).

Το σετ έγινε ντέρμπι για γερά νεύρα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Η κακή υποδοχή και η κόντρα επίθεση Κατσανεβάκη έφερε την Κύζικο στο +2 (17-19). Στο 19-21 ο Νίκολιτς έριξε στο ματς τον Ρεϊνάλντο αντί του Εφραιμίδη και ο Βραζιλιάνος τον δικαίωσε, καθώς με δύο σερί επιθέσεις έβαλε τον Φοίνικα μπροστά (23-22)

Στο 24-24 ο Τουράνιανιν έκανε ντεμπούτο (μπήκε για μπλοκ αντί του Πάρις), ενώ ο Λάιος είχε ρίξει στο ματς τους Σόναρι, Μπεκιάρη, Θεοδωρόπουλο.

Ο Ρεϊνάλντο με επιθέσεις κρατούσε τον Φοίνικα ζωντανό, αλλά τελικά αποδείχθηκε μοιραίος, καθώς με δική του παράβαση (πάτησε γραμμή 3 μέτρων) τέλειωσε το σετ, αφού είχε προηγηθεί μπλοκ του Λυκουρέση στον Μρντακ…

3ο σετ

Επηρεασμένος από την απώλεια του σετ και συνεχίζοντας να κάνει πολλά λάθη παρουσιάστηκε ο Φοίνικας στο ξεκίνημα του 3ου σετ, με αποτέλεσμα η Κύζικος να έχει το οριακό προβάδισμα, καθώς και οι παίκτες του Λάιου δεν απέφευγαν τα λάθη.

Η κόντρα επίθεση του Μρντακ μετά από άμυνα του Σούρδι έβαλε την ομάδα του Νίκολιτς μπροστά (12-11) και το εντυπωσιακό μπλοκ του Χήρα στον Κατσανεβάκη πήγε την διαφορά στους 3 (15-12).

Από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν ποτέ,αυξάνοντας μάλιστα την διαφορά (23-17) και φτάνοντας εύκολα στην κατάκτηση του σετ.

4ο σετ

Με όπλο το μπλοκ που έλειψε στα προηγούμενα σετ, ο Φοίνικας μπήκε… φουριόζος στο 4ο (4-0), αλλά τα μαζεμένα λάθη στην επίθεση γρήγορα εξανέμισαν την διαφορά (4-3).

Δύο επιθέσεις και ένα μπλοκ του Ρεϊνάλντο, σε συνδυασμό με τα καλά σερβίς του Παπαδόπουλου, έδωσαν «αέρα» στον Φοίνικα, η Κύζικος μπλόκαρε και η διαφορά εκτοξεύθηκε στους επτά (13-6).

Σε εκείνο το σημείο το σετ και κατ’ επέκταση του παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκαν οριστικά, με τους παίκτες του Νίκολιτς να κυριαρχούν στο γήπεδο, να αυξάνουν κι άλλο την διαφορά και να φτάνουν άνετα στην τελική επικράτηση.

Τα σετ: 25-19, 25-27, 25-20, 25-15

Φοίνικας Σύρου (Νίκολιτς): Πάρις 5 (3/4 επ., 2 άσους), Μρντακ 15 (14/30 επ., 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 6 (6/8 επ., 33% υπ.-17% αρ.), Σούρδι 18 (13/20 επ., 4 άσους, 1 μπλοκ, 58% υπ.-26% αρ.), Παπαδόπουλος 11 (6/11 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ), Χήρας 10 (6/7 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Ζήσης (λ-72% υπ.-52% αρ.), Ρεϊνάλντο 9 (8/11 επ., 1 μπλοκ, 20% υπ.-0% αρ.), Τουράνιανιν

Κύζικος Ν. Περάμου (Λάιος): Κρέτσης, Τόμιλιν 13 (12/32 επ., 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 8 (6/12 επ., 2 άσους, 62% υπ.-27% αρ.), Γκούλακ 13 (11/21 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 41% υπ.-29% αρ.), Λυκουρέσης 5 (2/8 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Κατσανεβάκης 5 (2/7 επ., 1 άσος, 2μπλοκ), Αχιλλεόπουλος (λ-52% υπ.-29% αρ.), Πολυχρονιάδης (λ-63% υπ.-50% αρ.), Κογκαλίδης, Θεοδωρόπουλος, Μπεκιάρης 1 (1/2 επ., 38% υπ.-13% αρ.), Σονάρι 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ)

Διακύμανση

1ο σετ: 4-3, 8-6, 8-10, 14-11, 16-12, 20-17, 25-19

2ο σετ: 2-4, 8-7, 12-9, 12-13, 16-15, 19-20, 23-22, 25-27

3ο σετ: 3-4, 7-8, 12-11, 16-12, 20-16, 25-20

4ο σετ: 4-0, 8-5, 12-6, 16-8, 20-11, 25-15

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Νίκολιτς: «Από το σημερινό παιχνίδι κρατάω το αποτέλεσμα και τους τρεις βαθμούς, αλλά με προβληματίζουν τα λάθη που κάναμε. Αυτό που μας λείπει ακόμα είναι η σταθερότητα στην απόδοσή μας. Ακολουθεί ένα δύσκολο παιχνίδι, σε μια δύσκολη έδρα, με την Παναχαϊκή, όπου πρέπει να παρουσιαστούμε καλύτεροι από σήμερα αν θέλουμε να κερδίσουμε. Ο Τουράνιανιν δεν είναι ακόμα 100% έτοιμος, αλλά σύντομα θα είναι».

Λάιος: «Φτάνουμε κοντά στο να πάρουμε τον πρώτο μας βαθμό, αλλά δεν τα καταφέρνουμε. Μας λείπει η ωριμότητα, καθώς πολλοί παίκτες είναι νέοι και άπειροι, αλλά και η διάρκεια στην απόδοσή μας. Μέχρι στιγμής παίξαμε με ομάδες τετράδας, πλέον ακολουθεί μια σειρά αγώνων, αρχής γενομένης με την Ορεστιάδα, όπου επιβάλλεται να πάρουμε βαθμούς και νίκες».