Επιστροφή στις νίκες για τον Φοίνικα, 3-1 την Λαμία

Προβλημάτισε κατά διαστήματα με την απόδοσή της η ομάδα, ωστόσο με όπλο το μπλοκ και την έδρα της πήρε το τρίποντο

0

Επιστροφή στις νίκες για τον Φοίνικα που επικράτησε με 3-1 σετ της Λαμίας για την 17η αγωνιστική της Volleyleague Πάμε Στοίχημα και ανέβηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας, περιμένοντας το αποτέλεσμα του αυριανού ντέρμπι Κηφισιά-ΠΑΟΚ.

Η ομάδα του Ντούσκο Νίκολιτς είχε και πάλι σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της και έκανε το χειρότερο φετινό της σετ (2ο), ωστόσο κατάφερε να πάρει το τρίποντο και να επανέλθει στις επιτυχίες μετά τις ήττες από Άρη και Κηφισιά σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

Έτσι, θα πάει με ανεβασμένη ψυχολογία στο φάιναλ-4 του Λιγκ Καπ την επόμενη εβδομάδα στη Σύρο και τον σπουδαίο ημιτελικό απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Ντούσκο Νίκολιτς άφησε εκτός τους Κάλντγουελ και Φέργκιουσον και ξεκίνησε με ακραίους τους Λάππα-Παπαδόπουλο και κεντρικούς Χαραλαμπίδη-Ανδρεάδη.

Το 1ο σετ ξεκίνησε με τον Παπαδόπουλο να πιέζει από το σερβίς και να χαλά την υποδοχή της Λαμίας (6-1), αναγκάζοντας τον Ντραγκίεφ να αλλάξει υποδοχέα (Καπίρης αντί Αραούχο).

Ο Φοίνικας βέβαια δεν είχε και πάλι πρόβλημα, η διαφορά πήγε γρήγορα σε υψηλά επίπεδα (12-6, 16-8) και το σετ ολοκληρώθηκε με χαρακτηριστική άνεση για τους γηπεδούχους.

Η εικόνα άλλαξε τελείως στην αρχή του 2ου σετ, όπου χωρίς υπερβολή είδαμε τον χειρότερο φετινό Φοίνικα…

Οι παίκτες του Νίκολιτς έκανα πολλά και εύκολα λάθη και την Λαμία να πιέζει από το σερβίς και γενικά να είναι σαφώς βελτιωμένη, παίρνοντας έτσι σημαντικό προβάδισμα (0-4, 2-8).

Ο Φοίνικας προσπαθούσε να ρίξει την διαφορά, ωστόσο ήταν φανερό ότι είχε βγει εκτός ρυθμού, έτσι οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν άνετα ένα σημαντικό προβάδισμα (6-12, 10-16), παρά τα λάθη που έκαναν.

Όσο περνούσε το σετ οι γηπεδούχοι γίνονταν όλο και… χειρότεροι με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει ακόμα και στο +8 (13-21) και το σετ να τελειώσει με την μέγιστη τιμή της.

Στο 3ο σετ, οι γηπεδούχοι, με τον Κάλντγουελ να ξεκινά αντί του Παπαδόπουλου συνήλθαν μετά το 1ο τεχνικό τάιμ-άουτ, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έκαναν λάθη, και πήραν μία διαφορά ασφαλείας (12-8).

Μετά το 2ο τεχνικό τάιμ-άουτ η Λαμία παραδόθηκε στον βελτιωμένο Φοίνικα, η διαφορά ανέβηκε σε υψηλά επίπεδα (18-10, 21-11) και το σετ ολοκληρώθηκε με χαρακτηριστική άνεση για τους γηπεδούχους.

Στο 4ο σετ η ομάδα του Πέτιο Ντραγκίεφ έπαιξε τα… ρέστα της για να πάρει κάτι από το παιχνίδι και κρατούσε επαφή στο σκορ (8-7, 12-12), εκμεταλλευόμενη την μετριότητα του Φοίνικα, παίρνοντας ακόμα και το προβάδισμα (14-15).

Όλα αυτά μέχρι το 2ο τεχνικό τάιμ-άουτ, καθώς η είσοδος του Ηλία για το σερβίς έκανε την διαφορά, χάλασε την υποδοχή των φιλοξενούμενων και έδωσε διαφορά ασφαλείας στο “πειρατικό” (21-16) που έφτασε στην τελική επικράτηση και γλίτωσε το… έμφραγμα παραμονές του φάιναλ-4 του Λιγκ Καπ.

Τα σετ: 25-16, 16-25, 25-14, 25-18

Φοίνικας Σύρου (Νίκολιτς): Πάρις 4 (4/5 επ.), Ντόκιτς 21 (16/37 επ., 2 άσους, 3 μπλοκ), Λάππας 5 (3/11 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 57% υπ.-36% αρ.), Παπαδόπουλος 5 (3/12 επ., 2 άσους, 50% υπ.-17% αρ.), Χαραλαμπίδης 8 (3/4 επ., 5 μπλοκ), Ανδρεάδης 9 (4/7 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ), Ζήσης (λ-58% υπ.-31% αρ.), Ηλίας 1 (1 άσος), Κάλντγουελ 10 (8/14 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ.-44% αρ.)

Λαμία (Ντραγκίεφ): Αγγελόπουλος 1 (1/3 επ.), Χάκγουορθ 15 (13/33 επ., 2 άσους), Χέντσι 12 (10/21 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 46% υπ.-31% αρ.), Αραούχο (50% υπ.-33% αρ.), Μαδούρας 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Παπαθωμόπουλος 3 (1/10 επ., 2 μπλοκ), Τσιράκης (λ-46% υπ.-31% αρ.), Καπίρης 7 (6/22 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ.-29% αρ.), Καρβούνης

Διαιτητές: Μουλά Ε.-Μουλά Λ.