Θρυλικός Φοίνικας!!!

Τις... άγριες διαθέσεις της για τη φετινή χρονιά έδειξε η συριανή ομάδα, επικρατώντας με 3-2 σετ του Ολυμπιακού ύστερα από ματς-διαφήμιση!

1

Άλλος είχε το όνομα, άλλος τη χάρη!

Θρύλος είναι ο Ολυμπιακός, ωστόσο το βράδυ του Σαββάτου στο κλειστό “Δημήτριος Βικέλας” θρυλικός ήταν ο Φοίνικας!

Το πειρατικό πέτυχε την πρώτη πολύ μεγάλη νίκη της σεζόν, επικρατώντας με 3-2 σετ των ερυθρόλευκων, σε ένα ματς διαφήμιση για το βόλεϊ που διήρκεσε 2,5 ώρες και πρόσφερε πλούσιο θέαμα σε όσους βρέθηκαν στο γήπεδο ή το παρακολούθησαν από την τηλεόραση.

Συνεχείς ανατροπές στο σκορ, φάσεις όπου η μπάλα απλά δεν έλεγε να πέσει κάτω (όπως αυτή με την οποία ολοκληρώθηκε ο αγώνας) και στιγμιότυπα για τα high light της σεζόν! Και όλα αυτά μέσα σε μία εντυπωσιακή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι 600 και πλέον φίλαθλοι των συριανών.

Όλα τα σετ του παιχνιδιού κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, με εξαίρεση το 3ο, με τις δύο ομάδες μάλιστα να αλλάζουν συνεχώς το προβάδισμα, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι τα σετ που κέρδιζε η κάθε μία το έκανε με ανατροπή στο σκορ!

Ο Φοίνικας είχε σε μεγάλη βραδιά τον πασαδόρο του Ματέο Πάρις, ο οποίος σαν… Ιταλός μαέστρος μοίρασε αριστοτεχνικά το παιχνίδι και κατάφερε να μην φανεί ότι ο Ντόκιτς δεν ήταν και στο καλύτερό του βράδυ. Εξαιρετικοί ήταν οι δύο κεντρικοί Φέργκιουσον-Χαραλαμπίδης, ενώ μεγάλο παιχνίδι έκανε τόσο ο Αμερικανός ακραίος Κάλντγουελ όσο και ο λίμπερο Ζήσης.

Για τον Ολυμπιακό πρώτος σκόρερ ήταν ο διαγώνιος Έγκλεσκαλνς, με λάθη όμως σε κρίσιμα σημεία, ενώ προσπάθησε να βοηθήσει, προερχόμενος από τον πάγκο, ο Κοκκινάκης.

Τα σετ: 23-25, 25-23, 25-20, 24-26, 16-14

Φοίνικας Σύρου (Νίκολιτς): Πάρις 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Ντόκιτς 19 (14/42 επ., 3 άσους, 2 μπλοκ), Κάλντγουελ 21 (17/31 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ, 63% υπ.-34% αρ.), Παπαδόπουλος 10 (10/22 επ., 60% υπ.-43% αρ.), Φέργκιουσον 14 (9/13 επ., 5 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 11 (7/10 επ., 4 μπλοκ), Ζήσης (λ-82% υπ.-45% αρ.), Μουρούτης, Ηλίας

Ολυμπιακός (Πιάτσα): Στιβαχτής, Έγκλεσκαλνς 28 (24/54 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Τσουκ 7 (6/20 επ., 1 μπλοκ, 29% υπ.-07% αρ.), Όγκουρτσακ 13 (10/23 επ., 2 άσους, 1 μπλοκ, 55% υπ.-30% αρ.), Σουλτανόπουλος, Σπίνου 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Ταμπουρατζής (λ-52% υπ.-38% αρ.), Κοκκινάκης 13 (11/22 επ., 2 άσους, 40% υπ.-40% αρ.), Παπαδόπουλος 4 (1/5 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Σφενδυλάκης

Διαιτητές: Γεωργουλέας-Βουδούρης